مرکزی

جاذبه های استان مرکزی در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
سراب عمارت
سراب عمارت یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان شازند چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند .
غار چال ‌نخجیر
غار چال نخجیر نراق در 5 کیلومتری غرب شهر نراق در 34 درجه و 2 دقیقه طول شرقی و 50 درجه و 45 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و دهانه غار از سطح دریا حدود 1660 متر می باشد . این غار قدمتی هفتاد میلیون ساله دارد . عامل اصلی و اولیه بوجود آمدن این غار ، گسل معکوسی می باشد که در منطقه عمل کرده است و پس از گذشت میلیون ها سال به گونه کنونی خود در آمده است .

جاذبه های مذهبی
امام ‌زاده بی ‌بی ‌فاطمه
بی‌ بی‌فاطمه که کودکی خردسال بود در سفری با خواهر خود فاطمه معصومه برای دیدن برادر شان امام رضا همراه بود مورد حمله دشمنان قرار می ‌گیرند ولی از دست آن ‌ها گریخته و بعد در پی بیماری فوت می ‌کنند .

جاذبه های باستانی
بازار اراک
بازار اراک یکی از بناهای نخستین شهر اراک است . بنای اولیه این بازار را حاکم وقت اراک ( سپهدار اعظم ) که نام مسجد و مدرسه‌ ای در بازار نیز به نام وی می ‌باشد
تپه تاریخی آوه
تپه باستانی آوه که نزدیک به 30 متر ارتفاع دارد ، احتمالا بقایای برج یا ساختمانی مرتفع است .
روستای هزاوه
این روستا در فاصله ۱8 کیلومترى شمال غربى شهرستان اراک که ناحیه اى از دهستان فراوان بخش فرمهین با دو هزار و ۷۳۶ تن سکنه قرار گرفته است .
ستون های سنگی خورهه
تنها آثار به جا مانده از قصر یا پرستشگاه خورهه نزدیک محلات ، دو ستون باریک سنگی با ارتفاع حدود 6 متر با سر ستون های یونانی و سکوی سنگی . در بنای خورهه که دارای طرح یونانی است .
کاروانسرای دودهک
کاروانسرای دودهک در ساحل شرقی رودخانه قم‌ رود قرار دارد . قدمت این بنا به دوره صفویه برمی ‌گردد .
مدرسه سپهدار
مدرسه سپهدار اراک یکی از بناهای تاریخی باقی مانده از دوره قاجار است که همزمان با تاسیس بازار اراک به دستور سپهدار اعظم ساخته شد .

جاذبه های تفریحی
سد پانزده خرداد
سد پانزده خرداد در شمال شرقی شهرستان دلیجان و در فاصله ۵ کیلومتری آن قرار دارد .

جاذبه های فرهنگی
حمام چهار فصل
ساختمان حمام با شکل گیری اراک در حدود 100 سال پیش و در زمان حکومت احمد شاه قاجار توسط شخصی به نام حاج محمد ابراهیم خوانساری ساخته شده است .
خانه حضرت امام خمینی(ره) در خمین
خمین که سابق بر این کمره نام داشت در محل تلاقی کوهستان و کویر از شمال با اراک از جنوب با گلپایگان از غرب با الیگودرز و از شرق با محلات همسایه است .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.