لرستان

جاذبه های استان لرستان در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
آبشار آب سفید
آبشار آب سفید یکی از طبیعی ترین و زیباترین آبشار های کشور است که در بخش بشارت الیگودرز واقع شده است ، این آبشار با ارتفاعی بیش از 60 متر از تونلی در دل کوه بیرون می آید و سرچشمه آن در پرده ابهام باقی مانده است .
آبشار بيشه
آبشار بيشه در جنوب شهرستان دورود در فاصله 35 کیلومتری و در کنار ایستگاه راه آهن در دل کوه های اشترانکوه قرار دارد .
اشترانکوه
اُشْتُران‌ْ ‌کوه ‌، رشته ‌کوهی است در شرق استان لرستان ، از بلند ترین‌ رشته ‌کوه های کوهستان‌ زاگرس ‌. این رشته‌ کوه از غرب به شهرستان دورود ، از شمال به شهرستان ازن و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می ‌شود .
دریاچه زیبای گهر
دریاچه زیبای گهر در استان لرستان نگین فیروزه ای رنگ بی مانند و بی مثالی است که در میان قله های برافراشته اشترانکوه خودنمایی می کند . دریاچه گهر با زیبایی های بی نظیرش هر ساله پذیری سیل عظیمی از طبیعت گردان و گردشگران از سراسر کشور و حتی از دیگر نقاط دنیا است .
دریاچه شط تمی
دریاچه ای زیبا در جنوب روستای دستگرد از توابع بخش بشارت شهرستان الیگودرز که اب آن از طریق سیلاب های فصلی و آب شدن برف کوه ها تامین می شود .
رودخانه سزار
رودخانه سزار از گرد آمدن آب های الیگودرز و بروجرد و در منطقه دورود تشکیل می ‌شود .
سد و رودخانه رودبار لرستان
رود رود بار لرستان از ارتفاعات قالی کوه در الیگودرز سرچشمه می‌ گیرد و در پایان با پیوستن به آب بختیاری به سد دز می ‌ریزد . سد رودبار لرستان که در مسیر این رود در حال احداث است یکی از بزرگترین سد‌های خاور میانه خواهد شد .
کوه تمندر
رشته کوه تمندر در نواحی بریرود و زلقی شهرستان الیگودرز واقع شده است و دارای ۴ رشته شمالی ، جنوبی ، خاوری و مرکزی است . رشته شمالی ۲ قله از ناو دره سر را در بر می گیرد که به ترتیب ۳۲۰۰ و ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند .
کوه گرین
مهم ترین کوه ها و ارتفاعات زاگرس شرقی در استان لرستان است .
مخمل‌ کوه
مخمل کوه یکی از کوه های بسیار زیبای لرستان است .

جاذبه های مذهبی
امامزاده جعفر
بقعه امامزاده جعفر یکی از قدیمی ترین بنا های تاریخی شهر بروجرد است . کتیبه‌ های موجود در این بنا ، فرد مدفون را جعفر ، فرزند امام موسی کاظم ، هفتمین امام شیعیان می ‌دانند . اما در برخی کتاب ها و منابع تاریخی ، جعفر با پنج واسطه ، فرزند امام سجاد ، چهارمین امام شیعیان ذکر شده است .
امامزاده قاسم
امامزاده قاسم یکی از بناهای تاریخی استان لرستان در غرب ایران است که قدمت آن به قرن هشتم هجری و دوره ایلخانی می ‌رسد .
مسجد جامع بروجرد
مسجد جامع بروجرد که به مسجد جمعه ( با گویش بروجردی مچد جمه ( نیز شناخته می‌ شود ، مسجدی تاریخی و از بنا های معماری سرشناس در شهر بروجرد است . مسجد جامع بروجرد یکی از نخستین مسجد های ساخته شده در ایران است که در قرن دوم تا سوم هجری در شهر بروجرد بنا نهاده شده است .
مسجد سلطانی بروجرد
مسجد سلطانی که امروزه با نام مسجد امام شناخته می ‌شود یکی از ابن های تاریخی دیدنی شهر بروجرد است که در مرکز شهر و در کنار راسته بازار بروجرد بنا نهاده شده است . این مسجد در زمان فتحعلی شاه قاجار بر روی ویرانه ‌های یک مسجد بسیار قدیمی ساخته شد و یکی از بزرگ ‌ترین مسجد های تاریخی کشور می ‌باشد .

جاذبه های باستانی
غار کلماکره
غار کَلْماکَره یک غار با اهمیت تاریخی در استان لرستان در غرب ایران است . این غار در رومشگان واقع شده ‌است .
قلعه فلک الافلاک
این قلعه زیبا و دیدنی با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد ، با چشم اندازی فوق العاده زیبا قرار گرفته است .
کاروانسرای گوشه شهنشاه ( شینه شاه )
کاروانسرای گوشه شهنشاه در قسمت غربی ، در حدود 20 کیلومتری جنوب خرم آباد و بعد از کاروانسرای میرزا سید رضا و قبل از کاروانسرای چمشک و در روستائی به نام گوشه شهنشاه به فاصله 50 متری شمال غرب مقبره شجاع الدین خورشید سرسلسله اتاکبان لرکوچک قرار گرفته است .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.