گیلان

جاذبه های استان گیلان در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
آبشار لونک
اين آبشار در مسير لاهيجان به ديلمان و پس از شهر سياهکل قرار دارد .
تالاب بین المللی کیاکلایه
تالاب کیاکلایه از جمله آببندان های شهرستان لنگرود است که در حال حاضر مساحتی کمتر از صد هکتار دارد .
سرو هرزویل
سرو هرزویل با مختصات 4066947 عرض جغرافیایی و 360720 طول جغرافیایی در استان گیلان در محدوده شهر منجیل در دامنه‌ ی کوه های شمالی جاده ‌ی رشت - تهران که سرسبز از درختان زیتون و رزبین است ، واقع گردیده است .
گردنه حیران
از مهمترین جاذبه ‌های گردشگری روستا حیران ، گردنه حیران است که در مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل قرار گرفته ‌است . این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان می‌ باشد ، از یک طرف مشرف به کوه ‌هایی است که پوشیده از جنگل ‌های انبوه ‌است و از سویی مشرف به دره ‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می ‌کند این رود تعیین کننده مرز ایران و کشور آذربایجان است .
گل سوسن چلچراغ
گل سوسن چلچراغ نخستین گیاهی است که به عنوان میراث ملی در ایران به ثبت رسیده است . نام بومی و ملی و چرایی نام گزاری : سوسن چلچراغ است . از آنجا که شکوفه ‌های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز می ‌شوند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است . انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه ‌های برجسته و پرچم های بسیار بلند است .
مرداب انزلی
مرداب انزلی ، در شمال ایران ، واقع در استان گیلان و در کنار بندر انزلی است ، در این تالاب گونه ‌های مختلفی از آبزیان و پرندگان زندگی می‌ کنند ، هم چنین دارای نیلوفر های آبی معروفی است .

جاذبه های باستانی
پل خشتی تمیجان رودسر
پل خشتی در ۶ کیلومتری جنوب غربی رودسر در استان گیلان ، بر روی رودخانه تمیجان احداث شده ‌است .
تپه مارلیک
تپه مارلیک یکی از 5 تپه باستانی است که در دره گوهررود در اطراف رودبار واقع شده‌اند دره‌ای خوش آب و هوا که برای سال‌ ها محل سکونت اجداد ثروتمند گیلانی ‌ها بوده. تپه ‌های زینب بیجار ، پیلاقلعه ، دوربیجار و جازم کول ، بقیه این تپه‌ ها هستند.
دژ قلعه رودخان
دژ قلعه رودخان فومن در فاصله حدود 20کیلومتری جنوب فومن و در بالای کوهی به ارتفاع متوسط 700 متر و به همین نام قرار گرفته است . دژ قلعه رودخان فومن در فاصله حدود 20 کیلومتری جنوب فومن و در بالای کوهی به ارتفاع متوسط 700 متر و به همین نام قرار گرفته است ( آخرین تاریخ بازسازی قلعه 918 تا921 هجری – قمری بوده است و از تاریخ ساخت آن اطلاعی نیست . )
سبزه‌ میدان رشت
سبزه میدان رشت نام میدانی قدیمی در رشت است که در نزدیکی میدان شهرداری این شهر قرار دارد .
ماسوله
ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد . این شهر در ناحیه‌ ای کوهستانی و جنگلی در دامنه ‌ای صخره ‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ساخته شده ‌است .

جاذبه های تفریحی
باغ محتشم
یکی از جاذبه‌ های توریستی شهر رشت « پارک شهر » است . البته اسمش پارک قدس است و نام قدیمش باغ محتشم . و در استان گیلان شهر رشت قرار دارد .
پل غازیان
پل غازیان و پل انزلی از پل های ارتباطی در بندر انزلی از استان گیلان ایران محسوب می‌ شوند .
موزه رشت
ساختمان موزه رشت بنایی است با قدمتی 70 ساله که در زیرزمینی به وسعت 700 متر مربع و با زیربنای 560 متر مربع در خیابان طالقانی ( بیستون ) شهر رشت واقع شده است .

جاذبه های فرهنگی
آرامگاه ( بقعه ) شیخ زاهد گیلانی
این بنای تاریخی در بیرون شهر لاهیجان و در روستای شیخانه ور ، بر سر راه لاهیجان به لنگرود و بر دامنه کوه واقع شده است و به تاج الدین ابراهیم ، ملقب به شیخ زاهد گیلانی تعلق دارد . تاج ‌الدین ابراهيم کردی سنجانی معروف به شیخ زاهد گیلانی (۶۱۵-۷۰۰ / ۱۲۱۸ - ۱۳۰۱) از صوفيان بزرگ ايران بود .
آرامگاه ( مقبره ) دکتر محمد معین
آرامگاه دکتر محمد معین بنا به وصیت خودش ، به احترام حرم مطهر آقا سید جلال الدین اشرف و علاقه وی به مرحوم علامه بزرگ آقا شیخ حسین وحید ، در کنار حشمت رود در شهر آستانه اشرفیه قرار دارد .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.