کرمانشاه

جاذبه های استان کرمانشاه در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
غار پرو
غار پراو در كوه پراو واقع در شمال شرقی كرمانشاه واقع است . این ناحیه به علت بافت آهکی و بارندگی شدید جایگاه غار های ناشناخته فراوان دارد . غار پراو بزرگترین غار آهکی دنیا می‌ باشد .
غار دو اشکفت
غار دو اشکفت در شمال شهر کرمانشاه ، در دامنه کوه میوله قرار دارد و کهن ترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه ‌است .
غار شکارچیان
بر دامنه کوه بیستون ، بالای سر مجسمه¬ ی هرکول ، غاری وجود دارد که به « غار شکارچیان » معروف است .
غار قوری ‌قلعه (غوری قلعه )
غار قوری قلعه ، بزرگترین غار آبی آسیا است که در استان کرمانشاه می ‌باشد . این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر و در کنار جاده روانسر- پاوه و مجاور روستایی به همین نام قرار دارد .

جاذبه های مذهبی
آستان احمد بن اسحاق
یکی از آثار دیدنی شهرستان سرپل ذهاب ، آستان مقدس احمد بن اسحاق است که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد و مهمترین زیارتگاه این شهر به حساب می آید . صحن زیبای حرم که در قسمت شرقی آن قرار دارد با درختان زیبای اکالیپتوس در اعیاد مذهبی به عنوان مصلی استفاده می شود .
مسجد جامع کرمانشاه
مسجد جامع کرمانشاه در بافت قدیم شهر کرمانشاه ، در خیابان مدرس‎ ‎قرار دارد .
مسجد عماد الدوله
این مسجد از آثار دوره قاجاریه است . ساختمان نخستین مسجد در سال ۱۲۸۵ ه .ق توسط امام قلی میرزا عماد الدوله ( والی غرب و سرحددار عراقین ) ساخته شده ‌است . مسجد عماد الدوله به صورت چهارایوانی بنا شده و دارای سردر ، صحن ، ایوان ، شبستان ستوندار و حجره ‌های زیاد است .

جاذبه های باستانی
تپه باستانی گودین
این محوطه تاریخی در دوازده کیلومتی جنوب شرقی کنگاور و به فاصله یک کیلومتری شمال روستای گودین قرار دارد . ارتفاع این تپه از سطح زمین های اطراف در حدود سی متر و از سطح دریا هزار و چهار صد متر است . مساحت این محوطه در حدود پانزده هکتار برآورد شده است .
تکیه بیگلر بیگی
کیه ایست در بافت کهن شهر کرمانشاه در خیابان مدرس این بنا در محله قدیمی فیض آباد و در كوچه صارم الدوله واقع شده است .
تکیه معاون الملک
تکیه معاون الملک یکی از بناهای به جای مانده از دوره قاجاریه در کرمانشاه می باشد که کاشی های منحصر به فردش آن را از دیگر تکایای شهر متمایز می کند . این بنا در بافت قدیم شهر ، در محله آبشوران قدیم و در خیابان شهید حـداد عادل واقع شـده است .
خانه خواجه باروخ
این خانه به شیوه درون گرا در بخش یهودی نشین محله قدیمی فیض آباد شهر کرمانشاه ساخته شده است . این خانه از طریق هشتی به حیاط بیرونی و از آنجا با عبور از دالانی سراسری به حیاط اندرونی راه دارد .
طاق بستان
طاق بستان یا ( طاق وستان ) در سمت راست ورودی شهر کرمانشاه ، در شمال شرقی این شهر ، مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دوره ساسانی است که با فضای مرکبی از کوه ، چشمه و آب ، به گردشگاهی مصفا و چشم اندازی دل انگیز بدل شده است .
طاق گرا
بنای طاق گرا یا طاق شیرین در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب و در 15 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می داده است .
کتیبه گودرز
کتیبه گودرز نقشی است که گودرز دوم بیستمین شاه اشکانی بر دامنه کوه بیستون از خود بر جای گذاشته است . گودرز در این کتیبه به تقلید از سنگ نبشته داریوش یکم در بیستون پیروزی ‌های خود را بر مهرداد یکی از رقیبانش و نیز بر کاسیوس سردار رومی شرح داده و به تصویر کشیده است .
گور دخمه اسحاق ‌وند
گور دَخمه‌ های اِسحاق ‌وند هرسین در استان کرمانشاه سه گور سنگی تراشیده شده در کوه هستند که مربوط به دوره‌ های پیش از اسلام احتمالاً ماد ، هخامنشیان ، و یا پارتی‌ ها است .
گوردخمه دکان داوود
دکان داوود گوردخمه ‌ای تاریخی است که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب در ابتدای جاده انزل و در فاصله حدود ۱۰۰ متری از جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب واقع شده است .
گوردخمه سرخ‌ ده
گوردخمه سرخ ده در استان کرمانشاه ، ۱۹ كیلومتری گوردَخمه ‌های اِسحاق ‌وند بین روستا شمس آباد و سرخه ده در كنار چپ رودخانه گاماسیاب قرار گرفته است .
گوردخمه ماد ها
دخمه ‌های دربند در بدنه کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه و سمت راست آب دربند حجاری شده ‌است .
مجسمه هرکول
پیکره هرکول در کناره شاهراه شرقی غربی جاده ابریشم یا جاده بزرگ خراسان در محوطه تاریخی بیستون نزدیک کرمانشاه از سنگ تراشیده شده است .
معبد آناهیتا
معبد آناهیتا بنای تاریخی که امروزه در شهر کنگاور واقع شده‌ است . کنگاور در میانه راه امروزی همدان کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار گرفته ‌است . این بنا با ۶/۴ هکتار وسعت ، بر پشته صخره‌ ای و مشرف به دشت گنگاور ساخته شده ‌است .
نقش برجسته و کتیبه بیستون
محوطه باستانی و مقدس بیستون در طول 5 کیلومتر و عرض 3 کیلومتر در شرق استان کرمانشاه قرار دارد و یکی از معتبر ترین آثار باستانی جهان می باشد . که در سال 85 در لیست آثار برجسته جهانی در یونسکو ثبت گردید . دلیل آن که همه این آثار در یک جای قرار داشته این بوده است که این محل بدون تردید از مکان های مقدس ایرانی شناخته می شده زیرا آب مظهر پاکی و روشنانی فراوان از دل کوه بیستون به بیرون روان است و داریوش بزرگ هم به دلیل اهمیت موقعیت کرمانشاه و کوه های صخره ای آن و آثار بزرگ نیاکان آریایی اش این مکان را برای کتیبه ارزشمند بیستون انتخاب نموده است .

جاذبه های فرهنگی
زیارتگاه اویس قرنی
آرامگاه حضرت اویس قرنی که از صحایه بزرگ پیامبر (ص) است و بسیار مورد احترام پیامبر اکرم (ص) بوده در مسیر جاده کرمانشاه و روانسر در فاصلة 35 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه واقع است .
مقبره ی بابا یادگار
یکی از بقاع متبرک اهل حق بقعه ی معروف به بابا یادگار در قریه ی بان زرده نزدیک قلعه ی معروف یزد گردیست .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.