کردستان

جاذبه های استان کردستان در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
دریاچه‌ زریوار
تالاب آب شیرین زریبار ( کردی : زرێبار ) در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان ، در استان کردستان ایران و از مکان‌ های دیدنی و گردشگری این استان است . آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف‌ جوش و بارش تأمین می ‌شود .
دنیز بولاغی - چشمه‌ آب معدنی بابا گرگر کردستان
در روستای " بابا گرگر " ، در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه ( قوروا ) ، در فاصله چند صد متری این مدفن چشمه ای جوشان همیشه می خروشد که به آن " دنگز " ( دهنز ، دکنز ) می گویند که یکی از مهمترین چشمه های آب معدنی آذربایجان ( قرار گرفته در ترکیب استان فعلی کردستان ) است .
غار کرفتو
غار کرفتو یکی از آثار معماری صخره ای مربوط به قرن سوم میلادی در استان کردستان می باشد که در 72 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سقز و تقریبا با همین فاصله با دیواندره قرار گرفته است .
مجموعه پارک تفریحی آبیدر ( کوه آبیدر )
آبیدَر ( کردی : ئاویه‌ر ) نام کوهی است مشرف به شهر سنندج در غرب ایران با ارتفاعی حدود ۲۵۵۰ متر .

جاذبه های مذهبی
امام زاده هاجر خاتون
این امام زاده در خیابان صلاح الدین ایوبی در محله قدیمی سرتپوله سنندج واقع است .
قرآن نگل
قرآن نگل یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان کردستان است و نزد مردم منطقه ابعاد معنویی این اثر ، ارزشی بسیار دارد . روستای نگل به دلیل وجود این قرن ، روزانه میزبان صد ها تن از مشتاقان و علاقه‌ مندان آثار مذهبی و تاریخی است . طول خود قرآن 38 ، عرض آن 21 و قطر آن 13 سانتی متر است .
مسجد جامع سنندج
مسجد جامع سنندج ( معروف به دارالحسان ) یکی از مهم ‌ترین مساجد شهر سنندج محسوب می ‌شود . از خصوصیات عمده مسجد جامع سنندج می ‌توان به دکور های هفت رنگ ، آجر های لعاب کاری شده به جای سنگ کف پوش و نوشتن دو سوم از یک جزء قرآن بر روی کتیبه‌ های مسجد است .
مسجد دو مناره ی سقز
مسجد دو مناره از آثار تاریخی شهر سقز در غرب ایران است .

جاذبه های باستانی
بازار سنندج
این بازار در دو طرف خیابان انقلاب قرار گرفته و در سال 1046هـ ق همزمان با مرکزیت یافتن شهر سنندج به عنوان مرکز حکومت اردلان ها ساخته شده است .
قلعه حسن آباد
از پایین ترین قسمت دیواره تا بالای کوه به صورت طبقاتی سکو هایی ‏برای احداث ساختمان ساکنان قلعه در لایه بیرونی تپه ایجاد شده است .
قلعه قم چقای
قلعه‌ قمچقای‌ در 12 کیلومتری ‌روستای‌ قمچقای‌ بیجار واقع‌ شده‌ است‌ . این‌ قلعه‌ بی ‌نظیر از دژهای‌ باستانی‌ و بسیار کهن‌ کردستان‌ است ‌. بنای‌ این‌ قلعه‌ به‌ سده‌ های‌ 8 - 9 پیش‌ از میلادمی ‌رسد . در جهت‌ غربی‌ دژ ، مکانی‌ به‌ عمق‌ 100 متر وجود دارد که‌ با راهی‌ سخت‌ به‌ صفه‌ غربی‌ قلعه‌ منتهی‌ می ‌شود . سازندگان‌ و بنیان‌ گذاران‌ اولیه‌ در این‌ قسمت‌ از بنا به‌ بزرگترین‌ و دشوار ترین‌ کار ، یعنی‌ احداث‌ دیواری‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ 100 متر و بلندی‌ 15 تا 20 متر با استفاده‌ از سنگ ‌های‌ عظیم‌ دست‌ زده‌ اند واستحکامات‌ اصلی‌ آن‌ را بنا نهاده‌ اند .

جاذبه های تفریحی
اورامان ، ماسوله کردستان
اورامان یا هورامان تخت ؛ روستا هایی پلکانی با 1140 خانوار و 4926 نفر جمعیت تابع شهرستان سرو آباد در استان کردستان ایران است .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.