قزوین

جاذبه های استان قزوین در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
ابهر رود
این رود كه از حوالی سلطانیه سرچشمه می گیرد و از شمال غربی به جنوب شرقی جریان دارد ، پس از سیراب كردن ابهر ، هیدج ، سائین قلعه و خرم دره ، به تاكستان می رسد و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای دو دانگه را فراهم می سازد .
ایوان سنگی نیاق
ایوان ، صخره ای است نسبتاً مرتفع که دو فرو رفتگی به مانند ایوان در دو طرف آن ایجاد شده است . در هر یک از این فرورفتگی ها ، حوضی مستطیل شکل با ابعادی حدود 2×4 متر حفر شده ، عمق آنها به دلیل ریخته شدن سنگ و شن و ... در آن نا مشخص است .
چشمه آب خرقان
این چشمه در کیلومتر ۹۵ جاده قزوین همدان قرار دارد . آب هاى معدنى خرقان ، پس از مصرف به رود خانه « ابهررود » که از این منطقه عبور مى کند ، مى ریزد .
خررود
این رود که از کوه های قزل داغ واقع در خرقان خمسه سرچشمه می گیرد در محل آب گرم جاده قزوین همدان به طرف شمال غربی جریان پیدا می کند و پس از دریافت آب رود های آوه و کلنجین و گذشتن از دهستان های افشاریه ، رامند و زهرا ، به سوی ساوجبلاغ جریان می یابد .
خشچال
قله خشچال در سلسله جبال البرز غربی در شمال دره الموت و آبادی ‌های زواردشت و اوان قرار گرفته است . 4180 متر ارتفاع این قله است . و در استان قزوین قرار دارد .
دره نینه رود
این دره در نزدیکی روستا های هیر و ویار واقع و با رود پرآبی که در آن جاری است یکی از مناطق ییلاقی و زیبای رودبار شهرستان محسوب می شود .
دریاچه اوان
بزرگ ترین و زیبا ترین دریاچه در منطقه قزوین ، دریاچه " اوان " نام دارد که به فاصله هفتاد و پنج کیلومتری شهر قزوین در جاده قزوین - معلم کلایه قرار گرفته است .
رودخانه شاهرود
این رود تنها رودخانه دامنه جنوبی البرز است كه آب آن به دریای مازندران می ریزد .
قله آوان
این قله در خط الرأس اصلی رشته كوه البرز و در شمال رودبار با ارتفاع 3750 متر واقع شده و به ( خشته چال ) هم معروف است . خط الرأس این كوه ، در جهت شمال غربی جنوب شرقی است و قسمتی از مرز طبیعی شهرستان قزوین و تنكابی ( شهسوار ) به شمار می رود .
قله گومور
این قله در روستای فیله ورین از آخرین روستاهای استان قزوین قرار دارد.

جاذبه های مذهبی

جاذبه های باستانی
برج باراجین
این برج در چهار کیلومتری شمال قزوین ، بر ارتفاعات غربی رودخانه ارنزک ، روی سکویی هشت ضلعی که حدود یک متر از زمین ارتفاع دارد بنا گردیده است .
برج‏ های آرامگاهی خرقان
این برج ‏ها در یک کیلومتری روستای حصار ارمنی از توابع خرقان غربی ، و در 32 کیلومتری جاده قزوین ـ همدان قرار دارند . برج ‏های خرقان در محوطه وسیعی به فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته ‏اند و از بسیاری جهات با هم شباهت دارند ؛ اما برج شرقی ، قدیمی ‏تر از برج غربی است .
پل شاه عباسی
در مسیر جاده ای كه از قزوین به طرف بوئین زهرا می رود ، پلی قرار دارد كه دردوره شاه عباس ساخته شده است و فاصله آن تا قزوین 37 كیلومتر است .
قلعه الموت
منطقه اَلَموت یا رودبار الموت در سلسله جبال البرز ، واقع در شمال شرقی استان قزوین ، جنوب مازندران و گیلان ، شرق طالقان و غرب رودبار زیتون قرار دارد .
قلعه تاریخی لمبسر
" قلعه لمبسر " در بخش " رودبار شهرستان " قزوین در شمال شرقی روستای رازمیان واقع شده و جزء مهمترین قلاع اسماعیلیه در عصر سلجوقی است .
قلعه سمیران
این قلعه بر بالای یک تپه سنگی در دهستان طارم قرار دارد و دسترسی به آن جزاز سمت شمال ، بسیار دشوار است . سفید رود ازجانب جنوبی این قلعه می گذرد و آن سوی رود ، رشته ارتفاعات بلند سنگی ، سر به آسمان کشیده اند .
قلعه سنگرود
در شمال روستای زرگر که در ناحیه ‌کوهستانی شمال قزوین قرار دارد و از دهات کوهپایه به شمار می رود . بر فراز قلة کوهی آثاری از بناهای ویرانة سنگی به چشم می خورد که احتمالاً‌ یک قرار گاه و یا یک قلعة نظامی بوده است .
قلعه شیر کوه
این قلعه که بیدلان نیز خوانده می شود در نزدیکی روستای باغدشت و بر فراز قله ای که 1851 متر از سطح دریا ارتفاع دارد واقع شده است . باید این دژ را از استراتژیک ترین قلاع دفاعی اسماعیلیان برشمرد .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.