سیستان و بلوچستان

جاذبه های استان سیستان و بلوچستان در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
چاه نیمه
چاه نیمه چاله‌ های طبیعی بزرگی در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر زابل و کنار روستای قلعه نوی است . آب مازاد رودخانه هیرمند توسط کانالی به آن هدایت می ‌شود . گنجایش این مخازن ۷۰۰ میلیون متر مکعب است که به صورت دریاچه مصنوعی در آمده‌ است .
درخت مکرزن ، انجیر معابد ، لور و انجیر هندی
نام درختی معروف است در شهر های چابهار و نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان ایران بر کرانه دریای عمان .
دریاچه هامون
دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است . این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شده ‌است که در زمان وفور آب به هم متصل می ‌شوند و دریاچه هامون را که تشکیل می‌ دهند و بزرگ ‌ترین پهنه آب‌ های شیرین سیستان می باشد .
کوه خواجه
کوه خواجه تنها عارضه طبیعی دشت سیستان با ارتفاع تقریبی 609 ‪ متر از سطح دریا است بر جای مانده از دوره " پارتیان " در منطقه سیستان قرار دارد .
جاذبه های مذهبی
آرامگاه بی بی دوست
سیستان سرزمین افسانه های تاریخ کهن ایران ، سرزمین وسیع و حاصلخیزی است که در جنوب شرقی ایران واقع شده است .
آرامگاه خواجه غلطان زابل
آرامگاه خواجه غلطان ، مهم‌ترین زیارتگاه شهرستان زابل می باشد . زائرین زیادی از مردم منطقه در ایام نوروز از این مکان دیدن می ‌کنند . این بنا در راس کوه خواجه و در جبهه شمال شرقی به شکل مسطیل ساخته شده است و شامل سردر ورودی با طاق تیزه دار و یک اطاق گنبد دار می‌ باشد .
جاذبه های باستانی
سه کوهه
سکوهه یا سه کوهه ، یکی از آبادی ‌های بسیار قدیمی سیستان و مربوط به دوران قاجار است که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی زابل واقع شده ‌است . بنای اصلی آن از سه قسمت به هم پیوسته ارگ جنوبی ، ارگ شمالی و ارگ میدانی تشکیل شده ‌است .
آتشکده کرکویه
آتشکده کرکویه با کرکوشاه ، این آثار و همچنین آثار تخته پل در میان کنگی شهرستان زابل ، در غرب روستای خمک و هشت کیلومتری تپه منطقه شهرستان و در میان زمین های باتلاقی سیستان و نزدیک مرز ایران با افغانستان قرار دارد .
دهانه غلامان
دهانه غلامان ، شهری باستانی در ۲ کیلومتری روستای قلعه نو و ۴۲ کیلومتری شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد .
شهر زاهدان کهنه
شهر زاهدان کهنه حدوداً در 20 کیلومتری جنوب شرق زابل و ۲۷ كیلومتری شرق زابل و در حوزه شهرستان زهک ، در بخش پشت آب این شهر و حدود ۹ کیلومتری شمال تپه شهرستان و در روی بلندی واقع شده است .
شهر سوخته
شهر سوخته نام بقایای شهری باستانی است که در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است . این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال ‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند .
قلعه بمپور
بمپور در 22 کیلومتری غرب ایرانشهر قرار گرفته و رودخانه با اهمیت بمپور که از کوه‌ های شمال ‌شرقی ایرانشهر سرچشمه می ‌گیرد ، از جنوب بمپور به طرف غرب جریان می یابد و در انتها به هامون جازموریان می‌ریزد .
قلعه چهل دختر ( ایرانشهر )
قلعه چهل دختران در شمال شهر ایرانشهر و در منطقه چاه جمال واقع شده ‌است .
قلعه حیدرآباد ( خاش )
قلعه حیدرآباد در جنوب شرق خاش از جمله آثار تاریخی باقیمانده از دوره متقدم اسلامی در این منطقه است.
قلعه رامرود
قلعه رامرود ، این قلعه در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل و در محدوده تاسوکی قرار دارد .
قلعه سام
قلعه سام در شهرستان شیروان چرداول ، در نزدیکی روستا چم بور از توابع بخش هلیلان در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است .
قلعه سب
قلعه قدیمی سب در روستای سب از توابع بخش سیب و سوران در ۵۲ کیلومتری سراوان واقع است . این قلعه به قلعه میر غلا مرسول نیز معروف است و مربوط به دوران زندیه قاجار می باشد . ارتفاع آن 30 متر و در دو طبقه است و حصار ارگ آن دارای تیرکش و کنگره و نیز دارای یک حلقه چاه آب و 4 برجک نگهبانی می باشد .
قلعه کهک کهزاد
قلعه کهک کهزاد ، این قلعه و دژ نظامی در نزدیکی رودخانه هیرمند سیستان و در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی زابل قرار دارد که شرقی ترین مرز مشترک ایران و افغانستان است .
قلعه مچی
قلعه مچی ، این قلعه و بنا های وابسته به آن در سه کیلومتری شرق حوضدار سیستان و ۶ کیلومتری شهر سوخته و ۷۰ کیلومتری جنوب غربی زابل قرار دارد .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.