سمنان

جاذبه های استان سمنان در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
پارک ملی کویر
پارک ملی کویر بین 23/51 الی 04/53 طول شرقی و 17/34 الی 12/35 عرض شمالی در استان سمنان واقع شده است ، مساحت پارک ملی 446400 هکتار می باشد .
غار دربند ( مهدی شهر )
غار دربند بزرگ ترین غار استان سمنان است که در 21 کیلومتری شمال سمنان ‏و سه کیلومتری جنوب شهمیرزاد و سه کیلومتری شمال مهدیشهر واقع شده و مشرف بر دره سرسبز و خرم دربند است .

جاذبه های مذهبی
مسجد امام ، مسجد شاه یا مسجد سلطانی
مسجد امام ، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در مرکز شهر سمنان واقع شده و یکی از مهمترین و زیباترین بنا های تاریخی و مهم سمنان است .
مسجد تاریخانه یا خدای خانه
مسجد تاریخانه از آثار باستانی دامغان است که طبق تحقیقات اداره کل باستان شناسی قبل از تسلط اعراب بر ایران آتشکده بوده و بعداً به مسجد تبدیل شده است . ساختمان بنای مجدد آن مربوط به قرن دوم هجری است و اسلوب ساختمان آن نیز به سبک بناهای دوره ساسانیان می‌باشد .

جاذبه های باستانی
آب انبار حوض قیلوقه
با عبور از کنار دریاچه زیبای نمک ، به آب انبار قیلوقه می رسید که در آن آب البته نه چندان گوارا ( کمی شور است ) وجود دارد .
برج چهل دختر دامغان
در مغرب شهر دامغان پشت بقعه امامزاده جعفر و کنار جاده دامغان به سمنان برج آجری جالب توجهی وجود دارد ، که به نام چهل دختر معروف می باشد ، ارتفاع برج مذکور تقریبا 15 متر و محیط خارجی آن 23 متر و قطر داخلی آن 5/5 متر است . این برج که تقریبا به سبک برج طغرل ری و میل رادکان بنا شده در سال 446 هجری ( 1054میلادی ) به امر ابو شجاع ساخته شده است .
برج چهل دختران سمنان
در اواسط خیابان حکیم الهی و بر سر راه شهر به محلات ثلاث برج کهنه و قدیمی و نیمه مخروبه ای وجود دارد که بنام برج چهل دختر یا چهل دختران نامیده می شود .
برج کاشانه بسطام
این‌ برج‌ در جنوب‌ شرقی‌ مسجد جامع‌ بسطام‌ از توابع‌ شاهرود قرار دارد . ارتفاع‌ این‌ برج‌ از داخل ‌ ۲۴متر و از بیرون‌ ۲۰ متر است‌ . پلان‌ خارجی‌ آن‌ کثیر الاضلاع‌ منتظم‌ سی‌ ضلعی‌ است .‌
برج مهماندوست
برج مهماندوست در جنوب روستای مهماندوست ( دامغان ) و مغرب مایل به شمال امام ‌آباد و شبیه برج طغرل شهر ری می ‌باشد که قسمتی از ساختمان آن برخ خراب شده ولی قسمت باقیمانده قدمت آن را تأیید می ‌نماید .
دروازه ارگ سمنان
یکی از آثار تاریخی و با ارزش و زیبای سمنان « دروازه ارگ » بازمانده هنر دوران قاجار است که در تقاطع خیابان های آیت الله طالقانی و شیخ فضل الله نوری واقع شده است . دروازه ارگ در گذشته درِ شمالی ارگ دولتی بود که هنگام تخریب ارگ به سبب شکایت فرهنگ دوستان و پیگیری آنان از ویرانی این دروازه جلوگیری به عمل آمد .
قلعه گردکوه دامغان ( گنبدان دژ )
گردکوه دامغان که به نام گنبدان دژ نیز معروف است ، قلعه ای عجیب و جالبی است که در 18 کیلومتری غرب دامغان و در نزدیکی روستای قدرت آباد واقع شده است .
کاروانسرای سفیدآب
این کاروانسرا که در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق مرنجاب و در ۱۱۰ کیلومتری جنوب کاروانسرای قصر بهرام قرار دارد تا صد سال پیش استراحتگاه کاروان ‌هایی بوده که عازم راه ابریشم بوده ‌اند .
کاروانسرای قصر بهرام
قصر بهرام کاروانسرای مربع شکل متعلق به عهد صفویه می باشد که از دیوار های بلند با چهار برج نیم دایره تشکیل شده است . این کاروانسرا به دستور شاه عباس صفوی و بر سر سه راهی اصفهان ، خراسان و مازندران بنا نهاده شده است .
معبد اشكانی و یا بقعه پیغمبر
این بنا در ۱۸ کیلومترى شمال شرقى سمنان بر فراز کوهى بلند قرار دارد .

جاذبه های تفریحی

جاذبه های فرهنگی
آرامگاه بایزید بسطامی
این‌ آرامگاه‌ در شمال‌ آرامگاه‌ امامزاده‌ محمد (ع‌) در شهر بسطام‌ ، شش کیلومتری شاهرود در مجموعه ای مشتمل بر یک مسجد و چند مزار و بنا قرار دارد .
آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی
این آرامگاه در 24 کیلومتری شاهرود ؛ در شمال قصبه خرقان ، روی یک تپه واقع شده است .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.