خوزستان

جاذبه های استان خوزستان در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
آبشار شوی
آبشار شِوی یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشار های ایران در رشته‌ کوه ‌های زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد .
تالاب شادگان
این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌است . در همایش تالاب‌های جهان که در رامسر برگزار شد تصمیم گرفته شد که سه تالاب شادگان ، خورموسی و خور الامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته شود .
جاذبه های مذهبی
امامزاده سبزقبا
امامزاده سبزقبا زیارتگاهی در شهر دزفول منسوب به محمد بن موسی کاظم است .
مسجد جامع خرمشهر
مسجد جامع خرمشهر از قدیم یکی از مراکز اصلی شهر خرمشهر بوده ، به طوری که هنوز نیز این مرکزیت را پس از پایان جنگ ایران و عراق و تخریب کامل شهر خرمشهر و بازسازی دوباره آن حفظ نموده‌ است .
جاذبه های باستانی
بخش چغامیش
چغامیش نام یکی از بخش‌ های سه گانه شهرستان دزفول به مرکزیت شهرک دولتی است .
بند میزان
بند میزان سدی است در شوشتر و ساخته دست انسان مربوط به دوره ساسانیان که تا امروز پا برجاست . ساختن بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می‌دهند .
این سد آب کارون را به نسبت های و ۴ بین رود های گرگر و شطیط تقسیم می ‌کند .
چغازنبیل
در 45 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش یکی از اعجب انگیزترین آثار باستانی جهان متعلق به 3200 سال پیش مشهور به زیگورات چغازنبیل وجود دارد . چغازنبیل به ساختمان طبقاتی معبد ایلامیان که توسط اونتاش گال پادشاه این قوم در سال 1250 قبل از میلاد ساخته شد اطلاق می شود .
شهر باستانی آسک
آسک شهری قدیمی و متروکه است که در جنوب شرقی هندیجان و کیان کوه واقع شده است .
قلعه ارجان
قلعه ارجان بهبهان در زمان ساسانیان و برای دفاع در برابر هجوم اقوام عرب در قسمت شمال غربی بهبهان توسط آریابرزن که در زبان رومی آریوبرزن گفته می شود ساخنه شد .
قلعه تپه
قلعه تپه ، تپه ای تقریباً گرد و مرتفع در منطقه بی بی دوست و نزدیک به زاهدان كهنه است که دیوارهای خشتی ، آن را محصور کرده است .
قلعه سلاسل
قلعه سلاسل در شمال شهر شوشتر و بر پهنه ای از سنگ بنیاد نهاده شده و بلند ترین ارتفاعات این شهر سنگی را فرا گرفته است از شمال به رودخانه مافاریان و از جنوب به زمین ورزشی و از شرق به سازمان آب و از غرب به رودخانه شطیط ( شط کوچک ) محدود می گردد .
کاخ آپادانای شوش
واژه آپادانا به معنای بار عام است . آپادانا محل اصلی برگزاری گردهمایی ها مجامع عمومی و ضیافت های نمایند گان ملل بوده است . این کاخ با ستون های سنگ مرمر و آجر های لعاب داررنگی چنان تزیین شده بود که زیباترین کاخ جهان نامیده می شد .
گندی‌ شاپور - جندی شاپور
دانشگاه جندی شاپور ( که بصورت جندی شاپور نیز نامیده شده ) در سال۲۷۱ بدست شاهنشاهان ساسانی در اهواز بنیاد نهاده شد .
جاذبه های تفریحی
چاه شماره یک
چاه شماره یک نام اولین چاه نفت خاورمیانه است که در منطقه مسجد سلیمان در استان خوزستان قرار دارد .
سد دز
۲۵ کیلومتری شمال دزفول قرار دارد . و نوع سد از بتنی دوقوسی است . و ارتفاع از پی آن ۲۰۳ متر است . طول تاج آن ۲۱۲ متر است . عرض در پی آن ۲۷ متر است . ظرفیت تخلیه سرریز ها آن ۶٬۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است . تاریخ آغاز ساخت از سال ۱۳۳۶ شمسی و تاریخ ساخت است و در ۱۳۴۱ شمسی پایان یافته است .
موزه آبادان
موزه آبادان یکی از موزه های قدیمی ایران است این موزه در سال ۱۳۳۸ با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخی ، تاریخی و آثاری ‏از دوره ‏های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه ‏های هنرهای سنتی افتتاح شد .
موزه جنگ خرمشهر
" ساختمان این موزه در سال ۱۳۰۹ساخته شد و تا پایان جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت به کار می ‌رفته است . در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این ساختمان به عنوان محل دیدبانی نیرو های عراقی مورد استفاده قرار گرفت .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.