بوشهر

جاذبه های استان بوشهر در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
غار چهل‌ خانه
در شمال شهر سعدآباد دشتستان بوشهر رشته کوهی است که مشرف به رودخانه شاپور است . در ارتفاعات این کوه تعدادی اطاق شبیه به غار های صخره‌ ای و حجاری‌ شده دیده می ‌شود که یک مجموعه را تشکیل می ‌دهند .
جاذبه های باستانی
آب‌ انبار قوام
آب انبار قوام ( بوشهر ) ، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .
آتشکده خورموج
آتشکده کوه مند از آثار باستانی و مهم دشتی است که در دامنه کوه مند و به فاصله 30 کیلومتری خورموج ، غرب روستای زایر عباسی قرار دارد .
بنای گور دختر
گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی . بنای گور دختر که بسیار شبیه به آرامگاه کوروش هخامنشی است در شرق جاده برازجان - کازرون در منطقه تنگ ارم واقع شده است و قدمت آن به سده ششم قبل از میلاد برمی ‌گردد .
دژ برازجان
دژ برازجان واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .
ریشهر
ریشهر در 8 کیلومتری جنوب شهر بوشهر واقع شده است . قدمت آثار کشف شده آن به هزاره سوم تا هزاره اول پیش از میلاد می رسد .
سیراف
سیراف به فاصله 250 کیلومتر در جنوب شرقی شهر بوشهر قرار گرفته است . اطلاعات بدست آمده در مورد تاریخ سیراف بر می گردد به نوشته های مورخینی مانند : سلیمان سیرافی مسعودی استخری ابن بلخی مقدسی و غیره .

عمارت تنگستانی
عمارت تنگستانی ( بوشهر ) ، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .
عمارت ملک - بوشهر
مجموعه ساختمان های عمارت ملک در حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد . در هشت کیلومتری شهرستان بندر بوشهر یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است و در نزدیکی میدان بهمنی قرارگرفته است .
قلعه خورموج
برج قلعه خورموج در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قرار دارد .
قلعه دختر ( بوشهر )
قلعه دختر استان بوشهر ، در شهرستان دشتی قرار دارد . این قلعه در شرق روستای لاور ساحلی شهرستان دشتی قرار دارد که از سمت غرب به ساحل زیبا و آرام خلیج فارس مشرف است .
قلعه نصوری
این قلعه در خاور استان بوشهر و در 2500 کیلومتری آن قرار گرفته است . قلعه نصوری به « قلعه شیخ » مشهور بوده و متعلق به اوایل قاجاریه است .
قلعه هلندی ها
قلعه هلندی ها در شمال خاوری جزیره خارک قرار دارد . این قلعه سابقا برج و بارویی داشته که از بین رفته است .
کاخ بردک‌ سیاه
کاخ بردک ‌سیاه واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .
کاخ کوروش
کاخ کوروش ( دشتستان ) ، واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .
مدرسه سعادت مظفری
در سال ۱۲۸۷ خورشیدی ، بنیاد علمی فرهنگی سعادت ، مدرسه ‌ای به سبک نوین آموزشی تاسیس کرد که با استناد به مدارک تاریخی موجود ، باید این مدرسه را مادر مدارس جنوب ایران دانست .
جاذبه های فرهنگی
موزه رئیس علی دلواری
رئیس علی دلواری فرزند رئیس محمد ، کد خدای ده دلوار بود که در سال 1260 شمسی متولد شد . که خانه ایشان هم اکنون موزه می باشد .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.