اردبیل

جاذبه های استان اردبیل در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
آبشار سردابه
این آبشار در نزدیكی آبگرم معدنی سردابه (24 كیلومتری غرب اردبیل) در دامنه شرقی كوه سبلان واقع است .
جنگل فندقلو
جنگل فندقلو در 30 کیلومتری شهر اردبیل و در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است . این منطقه به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیت های طبیعی متنوع ، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم را دارد .
دریاچه شورابیل
آب این دریاچه قبلا بسیار شور بوده است ولی امروزه با احداث بند انحرافی و كانال آب از رودخانه بالخلو ضمن ذخیره ده میلیون متر مكعب آب كشاورزی و صنعتی در آن ، سد خاكی قوری چای را نیز تغذیه می كند .
دریاچه نئور
دریاچه نئور در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل و در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار گرفته است .
دشت مغان
دَشت مُغان نام جلگه‌ای است در شمالی ‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران . مغان جلگه ‌ای است در غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز در شمالی ‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران قرار گرفته‌ است .
سبلان
سبلان ، نام کوهی است مرتفع در شمال غرب کشور ایران و در استان اردبیل که از کوه های متعدد بلندی چون صائین ، نرمیق ، قوشه داغ ، و … تشکیل شده است .
شیروان دره سی
در 30 کیلو متری جنوب شرقی مشکین شهر و در ارتفاع 2200 متری واقع شده است مساحتش بالغ بر 75 کیلو مترمربع است و محل زندگی حیوانات وحشی و پرندگان می باشد همچنین دارای صخره ها و غارهای دیدنی است محل اصلی ورود به دره در 5 کیلو متری پائین آبگرم معدنی شابیل قرار دارد .

جاذبه های مذهبی
امام زاده سید جعفر بن موسی كاظم
آرامگاه مطهر سید جعفربن موسی كاظم (ع) در شمال خاوری روستای اونار از توابع بخش مشگین خاوری واقع شده است .
امام زاده سید سلیمان فخر آباد
بنای امام زاده سید سلیمان در کنار بنای مسجدی است که از بیرون دارای نقشه مدور است .
کلیسای مریم مقدس اردبیل
بنایی است مربع مستطیل از آجر و گنبد ساده آجری . درازای بنا 16 متر و پهنای آن 14 متر است . درون بنا مربع ‌شکل و دارای چهار طاق نما می باشد ، که بر روی ستون های مربع شکل تعبیه شده‌ اند .
مسجد جمعه اردبیل
این بنا در شمال شرقی شهر ، بین محله های پیرشمس الدین و عبد الله شاه بر روی تپه مرتفعی واقع گردیده و یکی از قدیمی ترین مساجد شمال غربی ایران است .

جاذبه های باستانی
پیکره سنگی بابا داوود عنبران
پیکره سنگی بابا داوود عنبران در۴۰ کیلومتری شهر اردبیل و در روستای عنبران واقع شده‌ است .
حمام‌ اوچ‌ دکان‌
این‌ حمام‌ در محله‌ اوچ‌ دکان‌ اردبیل‌ واقع‌ شده‌ است ‌. دهلیز این‌ حمام‌ محوطه‌ شش‌ ضلعی ‌با شش‌ تاقچه‌ است‌ .
حمام تاریخی عدل
این حمام در مرکز خیاو و در خیابان جنت ‌سرا در زمینی به مساحت 600 متر مربع واقع شده است . این حمام در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده و از سبک معماری بسیار جالبی برخوردار می ‌باشد .
دیو قالاسی
دیو قالاسی ( قلعه دیو ) در شمال شرق مشگین ‌شهر ، ما بین روستا هایی « قوزلو » و « کویج » و در ۵ کیلومتری روستای کویج قرار گرفته ‌است .
روستای تاریخی اونار
روستای اونار در 20 کیلومتری شرق مشکین شهر از توابع بخش لاهرود می باشد در این روستا از اوایل اسلام تا دوران معاصر آثار فرهنگی بی شماری به چشم می خورد .
قلعه ارشق
قلعه تاریخی ارشق هم چون سایر قلعه های قره داغ آذربایجان در 62 کیلومتری شمال باختری مشگین شهر و در سواحل باختری رودخانه پر آب قرار دارد و دریک منطقه بی نظیر ( از لحاظ طبیعت ) واقع شده است .
قلعه اولتان
قلعه اولتان نام دژی کهن است در شمال استان اردبیل ایران نزدیک به شهر پارس‌آباد .
قلعه خسرو
قلعه خسرو در 30 کیلومتری شمال غرب اردبیل قرار دارد . این قلعه‌ که با شیوه خشکه چین سنگی ( با مصالح سنگی بدون استفاده از ملات ) ساخته شده است .
قلعه قشلاق زاخور مشگین شهر
قلعه قشلاق زاخور ، قلعه ای قدیمی و بسیار دیدنی است . این قلعه در قسمت شمالی شهرستان مشگین شهر در بخش مشگین باختری در ارتفاعات كوهستانی بسیار دل انگیز واقع در قشلاق زاخور و كنار رودخانه قره سو قرار گرفته است .
قلعه قهقهه
دژ قهقهه در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مشکین شهر در استان اردبیل قرار دارد . این دژ به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی - مانند شاهزادگان صفوی - در زمان گذشته بوده ‌است در تاریخ شهرت بسیاری دارد .
کهنه قلعه
این قلعه در ورودی مشکین شهر ( خیاو ) در ارتفاع 50 متری خیاوچای قرار گرفته و از 3 طرف با شیب تند به خیاوچای منتهی می شود.
موزه مردم شناسی اردبیل
این موزه در محل حمام تاریخی آقانقی ( ظهیر الاسلام ) شهر اردبیل واقع در میدان عالی قاپو دایر شده است .

جاذبه های تفریحی
پیست اسکی آلوارس
پیست اسکی آلوارس در نزدیکی سرعین در شهرستان اردبیل ایران واقع شده ‌است . این مکان در ۳۰ کیلومتری شهرستان سرعین قرار دارد .

جاذبه های فرهنگی
آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
شیخ صفی الدین اردبیلی از اجداد خاندان سلسله ایرانی و شیعه مذهب صفوی بود که درسال 650 هجری قمری متولد شده است . شیخ صفی به دین داری و پاک دامنی معروف بوده به طوری که مخالفان خاندان صفی هم وی را با این ویژگی می شناختند .
بقعه سید امین الدین جبراییل
بقعه سید امین ‌الدین جبراییل ، یا بقعه کلخوران ، آرامگاه پدر شیخ صفی‌ الدین اسحق اردبیلی جد سلاطین صفوی است و در روستای کلخوران در سه کیلومتری اردبیل واقع شده‌ است . روستای کلخوران نیز گاه به نام این بقعه « کلخوران شیخ » خوانده می ‌شود .
مقبره شیخ حیدر
مقبره شیخ حیدر که بنایی است برج مانند ، تحت شماره ۱۸۴ به ثبت آثار باستانی ملی رسیده ‌است . این مقبره در باغ سبز و با صفایی که قبرستان قدیمی مشگین شهر بوده و الان در مرکز شهر است ، واقع شده ‌است .
موزه تخصصی باستان شناسی اردبیل
در موزه تخصصی باستان شناسی اردبیل که در آبانماه امسال در مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به بهره برداری رسیده است .
جاذبه های اقتصادی
بازار تاریخی اردبیل
بازار اردبیل یادگاری از دوره صفوی و پیش از آن است . در قرن دهم هجری در زمان حکومت شاه تهماسب اول بازار های اردبیل از رونق بسیار زیادی برخوردار بوده‌ اند .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.