یزد

جاذبه های استان یزد در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
سرو ابرکوه
سرو 5 هزار ساله ابر کوه مسن ترین موجود زنده جهان .
شن های روان صادق اباد
تپه های شن های روان با وسعت بیش از 1500 هکتار و ارتفاع بیش از 50 متر در فاصله 17 کیلومتری بافق در حاشیه روستای صادق اباد قرار دارد .

جاذبه های مذهبی
امامزاده جعفر (ع)
این بنا در محله « مصلی عتیق » شهر یزد قرار دارد . در کتاب یادگارهای یزد آمده است؛ امامزاده جعفر(ع) ، نسبتشان به امام جعفر صادق (ع) می رسد .
امامزاده حسین ابن موسی (ع)
آرامگاه حسین ابن موسی (ع) در سه کیلومتری شمال غربی شهرستان طبس قرار دارد . اصل بنا به تاریخ 494هـ . ق تعلق دارد و در سمت غربی صحن امامزاده ، ایوانی به نام ایوان " امیر علی مشیر " دیده می شود از ملحقات این آرامگاه ، ساختمان چهل چراغ است که مدفن چندی از حکام و بزرگان پیشین طبس است .
امامزاده سید نورالدین (ع)
امامزاده سید نورالدین احمد (ع) در محلی به نام " گاپله " در مسیر جاده تهران – یزد ، حد واسط اردکان –عقدا قرار دارد .
مسجد امیرالمومنین ( سرده )
مسجد امیرالمومنین ( مسجد سرده ) و ساباط مجاور آن در محله " سرده " شهر زارچ قرار دارد ، با توجه به سبک ساختمان گنبد ، ایوان و تاریخ موجود در زیلوی مسجد ، بنا را می توان متعلق به دوره زندیان و افشاریان دانست .
مسجد جامع فهرج
مسجد جامع فهرج ، واقع در سی کیلومتری شرق یزد ، یکی از نادر نمونه هایی است که معماری پیش از اسلام ایران را به معماری دوران اسلامی پیوند می دهد . در نتیجه ، می توان آن را به عنوان اثر کم نظیر دوران انتقال محسوب نمود .
مسجد جامع کبیر یزد
این مسجد در ضلع غربی‌ خیابان‌ امام خمینی ، انتهای‌ خیابان مسجد جامع ، محله دروازه شاهی‌ واقع است .
مسجد زردک
این مسجد در شمال غرب شهرستان اردکان قرار دارد . با توجه به شواهد موجود در بنا ، قدمت آن را می توان مربوط به قرن هفتم هـ. ق دانست .

جاذبه های باستانی
آب انبار شش بادگیری
این آب انبار در محله ای به همین نام در شهرستان یزد قرار دارد . این بنا دارای دو ورودی ( یکی در شمال و دیگری در جنوب مخزن ) ، شش بادگیر و مخزن بزرگی به حجم دو هزار متر مکعب است .
آب انبار گلشن
آب انبار گلشن واقع در محله " گازرگاه " شهر یزد ، از بناهای دوران معاصر است .
آب انبار میان راهی مسیر چک چک
این آب انبار مجاور نیایشگاه زرتشتیان یزد ، در فاصله هفتاد و پنج کیلومتری شهر یزد قرار دارد . با توجه به نحوه ساخت آن ، می توان گفت که این بنا متعلق به دوره قاجار است .
آب انبار وزیری
این بنا در اواخر قرن هشتم میلادی توسط " سیدرکن الدین ثانی " در محله مسجد جامع شهر یزد ساخت است .
آتشکده زرتشتيان
يکی از اماکن مربوط به زرتشتيان آتشکده آنها است . اين بنا در خيابان آيت‌ الله کاشانی قرار دارد و شامل ساختمان مشجری است .
آسیاب آبی تفت
تنها آسیای باقی مانده از 17 آسیاب دایر بر روی قنوات 6 گانه اهرستان است .
آسیاب اشکذر
آسیاب اشکذر در شهر اشکذر که در فاصله ٢٠ کیلومتری شهر یزد و در عمق ۷ متری زمین احداث شده ، که آثار موجود مربوط به قرن هشتم هجری و در زمان سید رکن ‌الدین ساخته شده است .
آسیاب دو سنگی بیابان " محمد آباد میبد "
این آسیاب کم نظیر ، در عمق چهل متری زمین و در مسیر قنات " قطب آباد " احداث شده و هیچ گونه مصالح ساختمانی در ساخت آن به کار نرفته است .
آسیاب رستاق
این آسیاب در بیست کیلومترى جنوب شرقى جاده اصلى رستاق قرار دارد . با توجه به سبک معماری ، نوع تزیینات مقرنس ‌کارى‌ هاى صحن اصلى و نوع مصالح بکار رفته است .
بازار تبریزیان
بازار تبریزیان احتمالاً متعلق به دوره قاجار است و در انتهای بازار " پنجه علی" قرار دارد .
بازار دروازه مهریز
جهت بازار دروازه مهریز شمالی - جنوبی است ؛ جنوب آن از بازار " خان " شروع می شود و به کوچه دارالشفاء یا " دروازده تاریخی " شهر ختم می شود .
بازار زرگری
بازار زرگری در بخش شمالی خیابان قیام شهر یزد ، قرار دارد . این بازار احتمالاً به سده های دوازدهم و سیردهم هـ. ق تعلق دارد .
باغ دولت آباد
باغ دولت آباد از باغ‌ های قدیمی شهر یزد در کشور ایران است . این مجموعه یادگارى است از دوره هاى افشاریه و زندیه که شامل عمارت سردر ، ساختمان هشتى و بادگیر ، عمارت بهشت آئین و تالار آینه ، عمارت تهرانى آب انبار دو دهانه و باغ ناصر است .
برج ارجنان
این برج در روستای " ارجنان "، در بیست کیلومتری جنوب غربی شهرستان اردکان واقع و از برج های دوره قاجاری است .
برج پاگنده
این برج از مجموعه آبادی های روستای " میرزا حکیم "- از کلانتران شهر یزد ، معزول شده به سال 1046 هـ. ق- شهرستان اردکان است .
برج خواجه نعمت
برج خواجه نعمت یا " دیوار خواجه نصیر " مجاور بقایای حصار قدیمی روستای عقدا از توابع شهرستان اردکان قرار دارد .
برج و باروی قدیمی یزد
حصار و بارو از جمله آثاری است که در تمدن شهرنشینی قدیم اهمیت فوق العاده ای برای آن قائل بودند .
پارس بانو ( بونو پرس )
این زیارتگاه در دامنه کوه های " میل نیزار " و " لای چقک " روستای " ازرجوع " بخش عقدای شهرستان اردکان قرار دارد . این زیارتگاه همه ساله از اول تا پنجم تیر ماه ، محل تجمع و زیارت زرتشتیان است .
پخچال میبد
یگانه بازمانده یخچال های قدیمی این منطقه است که در داخل شهر میبد و در فاصله 50 کیلومتری شمال یزد ، در کنار راه کاروانرو و در جوار چاپارخانه ، آب انبار و رباط اصلی شهر قرار دارد .
پیرنارسون
زیارتگاه " پیرنارسون " یا " نارسونه " در جاده قدیم یزد – مشهد ، در میان ارتفاعات شهرستان های یزد و خرانق قرار دارد .
پیرهریشت
این آتشکده در پانزده کیلومتری شهرستان اردکان ، در دامنه کوه های کم ارتفاع و بدون پوشش گیاهی واقع شده است . بنا به توصیف فرهنگ بهدینان ، زرتشتیان بر این اعتقادند که " هریشت " محل غایب شدن یکی از کتیزهای بانوی " یزد گرد ساسانی " است .
چَک‌ چَک
چَک‌ چَک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌ های مهم زرتشتیان است . این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیرسبز نیز می ‌گویند در استان یزد و در کوه‌ های میان اردکان و انجیره قرار دارد
خانه رسولیان
این خانه که بیش از یک قرن از عمر آن می گذرد ، در محله سهل بن علی یزد واقع شده است که شامل دو بخش متمایز به صورت بیرونی و اندرونی است .
خانه کلاه دوز ها
این خانه در شمال میدان امیر چقماق شهر یزد قرار دارد . این بنا متعلق به یکی از تجار یزد به نام " کلاه دوز " است .
خانه لاری‌ ها
خانه لاری ها از مجموعه بناهای تاریخی متعلق به دوران قاجاریه شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه ‌های کویری می ‌باشد .
دخمه زرتشتیان ( برج خاموشان )
در پانزده کیلومتری جنوب شرقی یزد ، بر بلندای کوهی رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه ، دو عمارت سنگی مدور برج مانند با فضای میان تهی قرار دارد .
کاروانسرای ( رباط ) زین الدین
این کاروانسرا در شصت کیلومتری جاده یزد - کرمان و در فاصله پانصد متری از جاده قرار دارد .
کاروانسرای ( رباط ) قلعه خرگوشی
کاروانسرا قلعه خرگوشی نزدیک باتلاق " گاوخونی " در جاده قدیمی یزد - اصفهان و در ضلع جنوب غربی اردكان قرار دارد .
کاروانسرای رشتی عقدا
کاروانسرا و آب رشتی عقدا در شهرستان اردکان و در مدخل ورودی آبادی " عقدا " قرار دارند .
نارین قلعه - نارنج قلعه
از مهم ‌ترین و قدیمی‌ ترین بنا های شهر میبد ، قلعه‌ای است به نام « نارین قلعه » یا « نارنج قلعه » . این قلعه بنا بر نوع مصالح و سبک بنا ، مربوط به دوران پارت‌ ها یا ساسانیان است . که از آن به عنوان دژ یا کهن دژ شهر استفاده می ‌شده است .

جاذبه های تفریحی

جاذبه های فرهنگی
بقعه دوازده امام
بقعه دوازده امام از بنا های دوره سلجوقی است که در محله فهادان شهر يزد در مرکز ایران قرار دارد .
بقعه سید گل سرخ یزد
بقعه سید گل سرخ در خیابان سید گلسرخ ، در محله " سرچم " شهر یزد - بیرون دروازده کوشک نو - قرار دارد و متعلق به قرن نهم هـ. ق است .
بقعه شیخ احمد و شیخ محمد فهادان
این بقعه در خیابان فهادان ، محله فهادان ، جنب بقعه حسن فهادان واقع شده است .
گنبد عالی ابرکوه
گنبد عالی ابرکوه به دست عمید الدین شمس الدوله دیلمی از طایفه هزار اسبیان اشکور یکی از آثار منحصر به فرد ابرکوه می ‌باشد .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.