همدان

جاذبه های استان همدان در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
غار علیصدر
غار علیصدر مهمترین غار آبی و توریستی ایران و از جمله غار های دیدنی و استثنایی جهان است ؛ که همه ساله خیل عظیمی از گردشگران و دوست داران طبیعت را به سوی خود می کشد . این غار در فاصله 75 کیلومتری شمال غربی همدان در کوه های زاگرس در ارتفاع 1900 متر از سطح دریا واقع شده است .

جاذبه های مذهبی
حیقوق نبی
حیقوق نبی از پیامبران بنی اسراییل است که حدود ۲۶۰۰ سال پیش می زیسته و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده است .
مسجد جامع همدان
مسجد جامع همدان كه به شماره ۲‎/۱۷۲۳ به ثبت آثار تاریخی رسیده است از قدیمی ترین و معتبر ترین مساجد همدان است كه با توجه به مشخصات ، معماری و كتیبه های موجود متعلق به سال ۱۲۵۳ هجری قمری و بعد از آن است.

جاذبه های باستانی
برج قربان
این بنای تاریخی در شهر همدان و در محله زندی ها نزدیک دبیرستان ابن سینا قرار گرفته است .
بنای تاریخی نوشیجان
بنای تاریخی نوشیجان در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب همدان و ۲۰ کیلومتری شمال غرب ملایر بر فراز تپه ‌ای طبیعی به ارتفاع تقریبی ۳۷ متر قرار گرفته است .
تپه هگمتانه
تپه هِگْمَتانه تپه ای تاریخی با پیشینه ای متعلق به دوران ماده است که در شهر همدان قرار دارد .
حمام حاج آقا تراب ( همدان )
حمام حاج آقا تراب در بخش قدیمی شهر نهاوند و در جانب راست کوچه ای ، به نام سید ها و رو به ‌روی مسجد حاج آقا تراب ، ساخته شده است .
سنگ ‌نبشته ‌های گنج ‌نامه
کتیبه ‌های گنج ‌نامه که یادگاری از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است ، بر دل یکی از صخره ‌های کوه الوند در فاصله ۵ کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس آباد حکاکی شده ‌است .
شیر سنگی
شهر کنونی همدان در گذشته های دور ، اکباتان کهن و مرکز فرمانروایی ماد ها و پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده است . از آثار تاریخی آن دوره ، تنها بقایایی اندک بر جای مانده که « شیر اکباتان » بکی از مهمترین آنها ست . « سنگ شیر » یا « شیر سنگی » در جنوب شهر در کنار جاده قدیم همدان ملایر قرار گرفته است .
قبر اسکندر مقدونی
قبر اسکندر در شهر همدان و در خیابان نظر بیک نزدیک تپه هگمتانه واقع شده است .
گنبد علویان
گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امام زاده عبد‌الله شهر همدان قرار دارد .
مقبره استر و مردخای
استر ( زن ) و مردخای ( مرد ) پسرعمو و دخترعمویی یهودی هستند که در نزد یهودیان مقام بالایی دارند . تا جایی که از آنان به عنوان ناجیان و پیامبران قوم یهود یاد می ‌شود . به همین جهت این بنا ( مقبره استر و مردخای در همدان ) از لحاظ عبادی یکی از مراکز عبادی و به عبارتی دومین مرکز مهم عبادی یهودیان است .

جاذبه های تفریحی
پیست اسکی الوند
راه دسترسی به آن از محل تاریخی گنج نامه می گذرد . طول پیست اسکی 4 کیلومتر و شیب آن در حدود 25 درصد است . و در ماه های دی – بهمن - اسفند - فروردین و اردیبهشت قابل استفاده است .
تپه عباس آباد ( همدان )
تپه عباس آباد همدان در نزدیکی و مشرف به میدان قائم ( میدان داریوش ) ( میدان آخر آسفالت ) قرار دارد .
سد اکباتان
سد اکباتان یکی از سد های استان همدان است . این سد در نزدیکی شهر یالفان در ۱۰ کیلومتری شهر همدان بر رود قره سو احداث شده‌ است .
ارتفاع سد در زمان ساخت ۵۴ متر ( از پی ) بوده است و در حال افزایش به ۷۹ متر می ‌باشد .
شهر لالجین
شهر لالجین در شمال همدان واقع است و این شهر که مرکز بخش لالجین است ، از همدان بیست کیلومتر و از بهار نه کیلومتر فاصله دارد .

جاذبه های فرهنگی
آرامگاه ابوعلی سینا
آرامگاه « ابو علی سینا » در همدان قرار دارد که در سال 1331 خورشیدی افتتاح شده است .
آرامگاه عارف قزوینی
به دلیل سادگی و نداشتن اوج در تصنیف ‌های عارف و اینکه غالب تصنیف ‌ها قابل اجرا روی یک یا دو گوشه است ، تصنیف ‌های عارف را به سادگی مردم می ‌توانستند بخوانند ، از زمان سروده شدن تصنیف ‌ها تا به امروز به وسیله خوانندگان غیرحرفه ‌ای و حرفه‌ ای بارها این تصنیف ها خوانده شده .
آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی
میرزا محمد رضی معروف به میر رضی الدین آرتیمانی از شعرا و عرفانی عصر صفوی است که در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری در روستای آرتیمان از توابع تویسرکان بدنیا آمد .
مقبره بابا طاهر
ارامگاه باباطاهر در مرکز میدانی مستطیل شکل ، زیبا ، سرسبز ، با گنبدی فیروزه ای منشوری شکل ، بر قاعده ای هشت ضلعی بر بالای تپه ای کم ارتفاع قرار گرفته است .
موزه تاریخ طبیعی همدان
موزه تاریخ طبیعی همدان در راستای تامین اهداف علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه بو علی سینا در سال 1351 شمسی به همت آقای جعفر محمد علی زاده بنیانگذاری شده است .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.