هرمزگان

جاذبه های استان هرمزگان در یک نگاه
جاذبه های طبیعی
آب معدنی کمشک
آب معدنی کمشک در منطقه کمشک از توابع بخش جناح شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده است .
بون کوه چهار برکه
بون کوه چهار برکه نام رشته‌ کوهی در جنوب ایران است . این رشته کوه در جنوب شرقی دهستان کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک و در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده‌ است .
پاراو کوخرد
پاراو کوخرد نام دو رشته قنات است در غرب و شمال و جنوب دهستان کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده ‌است .
جنگل حرا
جنگل‌ های حَرّا در حوالی جزیره قشم ، بندرپل ، جزیره هرمز و بندر خمیر مجموعه ‌ای از درختان سر سبز حرا به چشم می ‌خورد که با آبراهه ‌هایش با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی اش از منابع توریستی و دیدنی استان می ‌باشد و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می ‌کند و یكى از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
چشمه آب گرم گنو
آب گرم گنو چشمه آب معدنی گنو در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی شهر بندر عباس واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
درخت انجیر معابد کیش
رختان انجیر معابد ( لور ) جزیره کیش ، به عنوان گنجینه‌ ای طبیعی ، جذاب و زیبا می‌ باشد که عمر آن بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال برآورد شده است .

جاذبه های مذهبی
آرامگاه علمای کوخرد ( دو گنبدان كوخرد )
آرامگاه یا بارگاه ( دو گنبدان ) علماء کوخرد نام یکی از اماکن زیارتی در نزدیکی دهستان کوخرد واقع در بخش کوخرد در شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . این بنای تاریخی در سمت جنوب جاده بستک به بندر لنگه واقع است .
امامزاده سید مظفر
امامزاده سید مظفر واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
زیارتگاه ( آرامگاه ) خواجه خضر
زیارتگاه خواجه خضر واقع در روستای کولغان از بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد افغان
این مسجد در محله افغان بندرلنگه قرار دارد و یک شبستان زمستانی و یک شبستان تابستانی دارد که ستون های آن با گچبری قالبی زیبا و برجسته شده است .
مسجد بازار مساح
مسجد بازار مساح یکی از مساجد تاریخی و معماری بندر لنگه واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد بربار
مسجد بربار مسجدی تاریخی واقع در روستای بربار از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد برخ ( قشم )
مسجد 1200 ساله شیخ برخ ( قشم ) ، واقع در بخش مرکزی از توابع شهرستان قشم که در روستای کوشه جزیره قشم واقع شده است و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد جامع بستک ( مسجد جدید )
مسجد جامع بستک ( مسجد جدید ) واقع در شهر بستک در بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان است .
مسجد جامع بندر عباس
مسجد جامع بندر عباس واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد جامع قبله
مسجد جامع قبله نام مسجدی است واقع در دهستان کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک استان هرمزگان ایران . این مسجد در سال ۱۳۱۰ هجری قمری ساخته شده‌ است .
مسجد جامع قدیمی بستک
این مسجد ، اولین مسجد جامعی است که در بستک بنا شده ‌است و یکی از اماکن تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد چاله کوخرد
مسجد چاله کوخرد مسجدی تاریخی واقع در روستای چاله از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد دژکان
قشم این مسجد در نزدیکی بندر خمیر ، در روستای دژکان واقع شده و تاریخ بنای آن مشخص نیست .
مسجد کوردان
مسجد کُوردان مسجدی تاریخی واقع در روستای کُوردان از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان است .
مسجد کوشه - قشم
مسجد کوشه (قشم) در روستای کوشه در بخش مرکزی از توابع شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد لاور
مسجد لاور ( مسجد جامع ) مسجدی تاریخی واقع در روستای لاور شیخ از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان است .
مسجد لوز
مسجد لُوز یا ( مسجد فکری ) مسجدی تاریخی واقع در دهستان کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد ملک بن عباس
مسجد ملک بن عباس واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد منبر کهنه
مسجد منبر کهنه واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
مسجد ناصری ( بندر عباس )
مسجد ناصری ( بندرعباس ) واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
معبد هندو ها
معبد هندو ها که در شهر بندر عباس واقع شده ، در سال ۱۳۱۰ هجری قمری ، در زمان حکومت محمد حسن ‌خان سعد الملک احداث شده ‌است . اساس ساختمان این معبد عبارت است از یک اتاق چهار گوش میانی که بر روی آن گنبدی قرار گرفته ‌است .

جاذبه های باستانی
بازار تاريخى بستک
بازار بستک معروف به ( مجموعه بازار بستک ) واقع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
بازار مساح ( بندر لنگه )
بازار مساح بازاری تاریخی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
پنجشنبه‌ بازار میناب
بازار میناب بازاری تاریخی در بخش مرکزی از توابع شهرستان میناب در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
تپه مارو
تپه مارو یا ( تپه خیرآباد ) نام یکی از مناطق تاریخی استان هرمزگان است .
حمام خانی بستک
حمام خان بستک ( گرمابه ) واقع در شهر بستک در بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان قرار دارد .
حمام سیبه
حمام سیبه نام گرمابه ‌ای تاریخی در روستای کوخرد از توابع بستک واقع در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، از آثار هاى تاريخى و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
حمام گله ‌داری
حمام گله داری واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . این حمام تنها حمام باقیمانده قدیمی شهر بندر عباس است و احداث آن در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری صورت گرفته ‌است . در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی استان هرمزگان مورد بهره برداری می ‌باشد .
سورو ( بندر عباس )
محله باستانی سورو واقع در شهر بندر عباس در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
شهر باستانی حریره
شهر باستانی حریره ، واقع در بخش کیش از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . وسعت این شهر باستانی ۱۲۰ هکتار است که از مجموعه ساحلی و خانه اعیانی ، حمام ، مسجد و قنات ‌های قدیمی تشکیل یافته ‌است و این محوطه به شماره ۱۸۸۶ به ثبت آثار ملی ایران رسیده ‌است .
عمارت کلاه‌ فرنگی
عمارت کلاه‌ فرنگی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
قلعه آماج
قلعه آماج یکی از دژ های تاریخی منطقه کوخرد در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده ‌است .
قلعه ایلود
قلعه ایلود قلعه ‌ای تاریخی واقع در روستای ایلود از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . « قلعه ایلود » یکی از محکمترین قلاع بستک بوده ‌است . آثار این دژ برفراز قله کوه ایلود باقی مانده ‌است.
قلعه پرتغالى ها در جزیره قشم
این قلعه در زمان سلسله صفوی توسط مهاجمین پرتقالی ساخته شده است .
قلعه توصیله
قلعه توصیله یکی از قلعه‌های سه‌گانه و تاریخی کوخرد واقع در بخش کوخرد و در غرب استان هرمزگان ایران است .
قلعه جناح
قلعه جناح قلعه ‌ای تاریخی واقع در شهر جناح در بخش جناح شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
قلعه دختران ( رودان )
قلعه دختران ( رودان ) واقع در بخش مرکزی از توابع شهرستان رودان در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
قلعه ديده بان
قلعه دیده بان مرکز فرمانروائی جهانگیریه و بستک ، قلعه‌ ای تاریخی واقع در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
قلعه سیبه
دژ تاریخی سیبه در بخش کوخرد بستک هرمزگان در جنوب ایران است .
قلعه فتویه
قلعه فتویه قلعه ‌ای تاریخی واقع در دهستان فتویه از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان است .
قلعه قشم
لعه قشم که از 400 سال پیش باقی مانده از جمله قلعه‌ های پرتغالی است که با سنگ مرجان و ساروج ساخته شده است .
قلعه قلات
قلعه قلات قلعه‌ ای تاریخی واقع در شهر بستک در بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
قلعه کوهیج
قلعه کوهیج قلعه‌ ای تاریخی واقع در روستای کوهیج از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
قلعه لشتان
قلعه لشتان نام قلعه ‌ای است بر فراز کوه « شاهینکوه » در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . « قلعه لشتان » در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندر لنگه و در شمال روستای بارچاه واقع شده ‌است .
کاروانسرای حیدرآبادی
کاروانسرای حیدر آبادی آثاری تاریخی و باستانی در سر راه ارطباتی شهرستان لار به شهرستان بستک . این کاروانسرا در جاده قدیمی‌ لار به صحرای باغ واقع شده ‌است .
کاروانسرای لرد محیا
کاروانسرای لَردِ محیا آثاری تاریخی و باستانی در سره راه ارطباتی شهرستان لار به بستک . لَرد مَحیا تفریحگاهی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده است .
کاروانسراى او شیرینو
کاروانسرای او شیرینو واقع در ۹ کیلومتری سمت جنوب کوخرد در پشتخه او شیرینو از توابع بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
کاروانسراى بستک
کاروانسرای بستک واقع در شهر بستک در بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .
کاروانسراى بلدنگ
کاروانسرای بلدنگ آثاری تاریخی و باستانی در سره راه ارتباطی شهرستان لار به شهرستان بندر لنگه واقع شده‌ است .
کاروانسراى بون کوه
کاروانسرای بون کوه یکی از کاروان ‌سرا های غرب استان هرمزگان در جنوب ایران است که مربوط به دوره زندیان است .
کاروانسراى بهر ترک
کاروانسرای بُهر ترک یکی از کاروان ‌سراهای غرب استان هرمزگان در جنوب ایران است که مربوط به دوره قاجاریه است .
کاروانسراى سه‌ نخود
کاروانسرای سه نخود اثری تاریخی ، دیدنی و باستانی می ‌باشد که در جنوب ایران بر سر راه ارتباطی شهرستان لار ، شهرستان بستک به شهرستان بندر لنگه در غرب استان هرمزگان واقع شده‌ است .
کاروانسراى کمبرده
کاروانسرای کُمبردُه یکی از کاروان ‌سراهای غرب استان هرمزگان در جنوب ایران است که مربوط به دوره زندیان است .
کاروانسراى گاگلکى
کاروانسرای گاگُلَکی آثاری تاریخی و باستانی در سره راه ارطباتی شهرستان لار ، شهرستان بستک به شهرستان بندر لنگه واقع شده ‌است .
کاروانسراى مهران
کاروانسرای مهران یکی از کاروان ‌سراهای غرب استان هرمزگان در جنوب ایران است که مربوط به دوره زندیان است .
کاروانسراى نیمه
کاروانسرای نیمه آثاری تاریخی و باستانی در سر راه ارتباطی شهرستان لار ، شهرستان بستک به شهرستان بندر لنگه واقع شده ‌است . بنای موسوم به « کاروانسرای نیمه » در کیلومتر ۲ جاده آسفالته لار ، بستک و در دشت صحرای نیمه در کنار برکه نیمه قرار گرفته ‌است .
كاروانسراى كُوردان
کاروانسرای کوردان واقع در روستای کوردان در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .

جاذبه های تفریحی
جزیره کیش
کیش جزیره ‌ای از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . در گذشته این جزیره را به نام « قیس » می‌ خواندند . شکل این جزیره بیضوی مانند است و در ۱۲ کیلومتری ساحل شیبکوه واقع شده ‌است . این جزیره یک میلیون نفر گردشگر را سالانه به خود جذب می کند .
سد بز
سد بُز نام سدی است تاريخى واقع در بخش کوخرد شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، يكى از آثار هاى تاريخى و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
لنج سازى در بندر كنگ
لنج ‌سازی بندر کنگ واقع در شهر کنگ از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است .

جاذبه های فرهنگی
موزه آب
موزه آب یا ( موزه آب بندر عباس ) نام یکی از مناطق تاریخی استان هرمزگان است . این موزه در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان قرار دارد و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . این موزه یکی از زیر مجموعه‌ های خیابان ۲۲ بهمن شهر بندر عباس است ، و قدمت آن به دوره صفویه می‌ رسد .

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.