اخبار > اهیمت خط و زبان فارسی در محیط رایانه چاپ و عرضه شد


  چاپ        ارسال به دوست

اهیمت خط و زبان فارسی در محیط رایانه چاپ و عرضه شد

چشم‌انداز توسعه کاربري خط و زبان فارسي در محيط رايانه‌اي" به همت شوراي فني کارگروه خط و زبان فارسي در محيط رايانه‌اي دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني تهيه وتنظيم و بصورت رايگان  عرضه شده است.

به نقل از واحدارتباطات دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني، طرح تسما به عنوان طرحي براي توليد وساماندهي محتواي الکترونيکي با تکيه بر ميراث ادبي ارزشمند زبان فارسي مسيري رابراي توسعه کاربري خط و زبان فارسي در محيط رايانه‌اي ترسيم کرده که به محتوا اشاره دارد اما بر آن است که در مسير توسعه زباني از آن به عنوان موتور محرک استفاده  کند.

کتاب ياد شده تصويري کلي از تعريف مسائل کلان مسير توسعه زبان فارسي براي همراهي با تحولات سيستم‌هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطي است. مسائلي که با اين نگرش مطرح مي‌شود، به استقرار و بهينه‌سازي ذخيره‌سازي و بازيابي اطلاعات به خط وزبان فارسي مي‌پردازد. دسترسي به اطلاعات ذخيره شده به خط و زبان فارسي و جست‌و‌جوي معنادار آن نيازمند زنجيره‌اي بلند از عمليات است که با تحقق هر مرحله‌اي از آن،بهبودي در اثربخشي ابزراهاي رايانه‌اي حاصل خواهد آمد.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

<< با گسترش استیلای زبان انگلیسی در عرصه تولید و انتقال اطلاعات، زبانهایی چون زبان فارسی با وجود پشتوانه عظیم فرهنگی و ادبی، با چالشهای جدی مواجه شده اند و جا دارد اهل فن به نقد و تجزیه و تحلیل موقعیت جدید بپردازند. طیف وسیعی از فارسی زبانان، از افراد کم سواد گرفته تا باسوادان تحصیلکرده، از طریق شبکه های ماهواره ای و اینترنت در معرض بازارهای اطلاعاتی الکترونیکی که عمدتا حاوی اطلاعات زبانی هستند، قرار دارند.

برای حل این مسئله چند راه حل مورد بحث بوده است. اول اینکه در محیط رایانه یک زبان واسط بین زبان انگلیسی و زبانهای دیگر تعریف شود. دوم این که زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی در محیط رایانه پذیرفته شود و کاربران سایر زبانها در ارتقا سطح زبان انگلیسی خود تلاش کنند.>>

علاقمندان محترم می توانند برای مشاهده کتاب اینجا را کلیک کنند .


٠٩:٥٧ - 1390/05/19    /    شماره : ٨١٦٣    /    تعداد نمایش : ٦٦٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.