اخبار > امکانات فارسی Mac OS X 10.6 – Snow‬ Leopard


  چاپ        ارسال به دوست

امکانات فارسی Mac OS X 10.6 – Snow‬ Leopard

امکانات فارسی Mac OS X 10.6 – Snow‬ Leopard

این مطلب به بررسی برخی از امکانات جدید یا بهبود یافتهٔ Snow Leopard که مستقیم یا غیر‌مستقیم استفاده از زبان فارسی را تسهیل می‌کنند، می‌پردازد. تلاش شده است قابلیت‌های فارسی که تا پیش از Snow Leopard موجود بوده‌اند در این مقاله تکرار نشوند و تنها امکانات جدید یا بهبودیافته بیان شوند.

بعضی از این امکانات مهم‌تر و تأثیرگذارترند مانند تقویم جلالی، امکان تغییر جهت (Direction) برای بخشی از متن علاوه بر کل پاراگراف، خط‌کش راست به چپ که سایر برنامه‌ها از جمله Bean هم برای پشتیبانی بهتر از راست به چپ به آن نیاز دارند و… . امکان تغییر جهت متن با استفاده از کلید میانبر هم اگرچه به نسبت برخی سیستم‌های عامل‌ دیگر بسیار دیر اضافه شده، نشان از توجه دوبارهٔ اپل به بازار خاورمیانه دارد.

استفادهٔ به جا از تمام این قابلیت‌ها می‌تواند روی هم رفته استفاده از سیستم عامل مک را برای فارسی‌زبانان و سایر کاربران زبان‌های راست به چپ لذت‌بخش‌تر کند.

- تغییرات Language & Text
Language &‬ Text نام جدید بخش International در System Preferences است. در این بخش می‌توان امکاناتی را برای فارسی‌زبانان فعال کرد.

تقویم جلالی(هجری شمسی)

کافی است در Language & Text به برگهٔ Formats بروید و از آنجا برای Calendar گزینهٔ Persian را انتخاب کنید. در صورت تمایل برای First Day of the week هم Saturday را انتخاب کنید. تقویم جلالی در سطح سیستم اعمال می‌شود.

طبیعی است که با تغییرات تنظیمات می‌توانید این نمایش تاریخ را کوتاه و بلند کنید تا به شکل دلخواه درآید.

برگهٔ Input Sources

به این برگه که در همان بخش Language &‬ Text قرار دارد چند گزینهٔ جدید اضافه شده است.

Input source options یکی از بخش‌های جدید است که ۲ گزینه دارد:

وقتی یکی از زبان‌های راست به چپ از جمله فارسی در برگهٔ Input Sources فعال باشد بخش Bidirectional Text ظاهر می‌شود که آن هم دو گزینه دارد:

- تغییرات در سطح سیستم و موتور متنی

بهبود قابلیت تغییر Direction (جهت)

قابلیت تغییر جهت چه از طریق کلیدهای میانبر انجام شود چه از طریق کلیک راست (Contextual Menu)‬ حالا دیگر فقط شامل پاراگراف نمی‌شود. قبلاً این امکان وجود داشت که جهت کل یک پاراگراف را راست به چپ یا برعکس کنید، اما در Snow Leopard امکان تغییر جهت بخشی از متن در داخل هر پاراگراف هم وجود دارد -به عنوان مثال امکان داشتن چند جهت در یک جمله‌ با مخلوطی از کلمات فارسی و انگلیسی، بدون اینکه نگران نقطه‌ها، پرانتزها و… باشید- بنابراین TextEdit ، Bean و سایر برنامه‌هایی که از موتور متنی سیستم‌عامل استفاده کنند از این پس یک گام به نسخهٔ ویندوز MS Word از جهت سازگاری با زبان‌های راست به چپ نزدیکتر شده‌اند.

علاوه بر این، امکان تغییر جهت در بخش‌ها و برنامه‌های مختلفی چون Spotlight و Finder و Preview و Skim که قبلاً گزینهٔ Writing Direction در منوی باز شده با کلیک راست را به صورت غیرفعال داشتند، فعال شده است که متأسفانه حاصل استفاده از آنها موقتی است.

خط‌کش (Ruler) راست به چپ

حالا با تغییر جهت متن به راست به چپ در TextEdit و برنامه‌های مبتنی بر آن خط‌کش هم تغییر جهت می‌دهد.

تغییرات در قلم‌ها (Font)

قلم‌های عربی همراه سیستم‌عامل مک مانند جیزه و البیان به‌روز و کامل‌تر شده‌اند. البیان و… کاراکترهای مختص فارسی را دارند، جیزه‬ شبیه نسخهٔ iPhone خود شده است و به نظر بزرگتر از سابق است.

امکان نصب غلط‌یاب املایی

سرانجام امکان نصب بانک لغات زبان‌های دیگر از جمله فارسی و استفاده از آن در سطح سیستم فراهم شده است. از آنجایی که این قابلیت از طریق Hunspell انجام می‌شود کافی است فایل‌های dic و aff از بانک لغات فارسی Hunspell را در Library/‬Spelling کپی کنید تا غلط‌یاب فارسی فراهم شود. متأسفانه تا به امروز با اینکه غلط‌یاب فارسی Hunspell از این طریق نصب و در لیست غلط‌یاب‌های سیستم قرار می‌گیرد، به درستی عمل نمی‌کند. باید دید آیا بانک لغات فارسی نیاز به سازگار کردن دارد یا این صرفاً باگ Snow Leopard است.

امکانات فارسی و PDF

برای بعضی PDFها امکان جستجوی صحیح در متن فارسی و کپی کردن آن متن وجود دارد. در تجربهٔ شخصی، PDFهای ساخته شده توسط هر برنامه‌‌ای با موتور Quartz در Mac OS X 10.4 و یا OpenOffice.Org 3.1 -صرف‌نظر از نسخهٔ سیستم عامل- بهترین نتیجه را داشت. برای نگارندهٔ این مطلب مشخص نیست چه عاملی باعث این تفاوت می‌شود.

برچسب‌ها: ، ، ، ، ، ،  

به نقل از سایت زبان فارسی


٠٨:٥٩ - 1390/05/16    /    شماره : ٨٠٥٧    /    تعداد نمایش : ٧٨١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.