اخبار > گزارشی از هفتمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از هفتمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، براساس این گزارش، در افتتاحییة همایش، «حجت‌الاسلام پورسیدآقایی»، دبیر این همایش بین‌المللی، گزارشی از کارها و برنامه‌های انجام‌شده، به منظور برگزاری مطلوب این همایش ارائه و آثار و مقالات ارائه‌شده به دبیرخانة همایش را تشریح کرد.

وی، با اشاره به اهداف برگزاری همایش دکترین مهدویت، گفت: «یکی از محوری‌ترین مسائل برای وحدت، موعودباوری است و باید این آموزة کلیدی را، که رمز هویت شیعه است، حفظ کنیم».

«آیت‌الله مهدوی‌کنی»، رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز در افتتاحیة همایش، با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، مهدویت را یکی از بنیادی‌ترین و کلیدی‌ترین مسائل عنوان و ظهور امام عصر(عج) را وعدة ‌تخلف‌ناپذیر الهی برشمرد.

ایشان بی‌تفاوتی در عصر غیبت، با توجیه این که امام زمان(عج) خودشان می‌آیند و کارها را درست می‌کنند، مردود دانست و تأکید کرد: «امام راحل نیز در انقلاب اسلامی این دیدگاه را قبول نداشتند و می‌گفتند اگر تماشاچی باشیم، فساد همه جا را فراخواهد گرفت؛ از این رو، مردم را به مبارزه با رژیم طاغوت تشویق و ترغیب کردند».

رئیس مجلس خبرگان رهبری، با تأکید بر پیروی همگان از مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، تصریح کرد: «در نظام اسلامی، که بر پایة ولایت فقیه استوار است، نباید هر کس حرف خود را بزند».

آیت‌الله مهدوی‌کنی ابراز داشت: «امام(ره) تأکید می‌کردند که این انقلاب راه خود را پیدا کرده و روی غلتک افتاده است. ایشان گفتند دشمنان نمی‌توانند کاری بکنند، به شرط این که شما با هم باشید».

«آیت‌الله مومن» هم در سخنانی، با بررسی ابعاد مختلف ولی‌امر در قرآن کریم و روایات معصومان‌(علیهم‌السلام)، گفت: «پیامبر اکرم‌(ص) برای تعلیم احکام الهی مبعوث شدند، ولی وظیفة ایشان تنها بیان احکام نبود، بلکه سرپرستی مردم و فراهم کردن زندگی سعادتمندانه را نیز عهده‌دار بودند».

وی، با بیان این که افزون بر آیات دربارة ولایت امری ائمه‌(علیهم‌السلام)، روایات زیادی نیز وجود دارد که متواتر و یقینی‌الصدور هستند و به غیبت اشاره دارند، اظهار داشت: «غیبت از زمان  حضرت علی‌(ع) مطرح بود، به گونه‌ای که در نهج‌البلاغه، اشاراتی به این مسئله وجود دارد. همچنین در زمان امام صادق‌(ع) نیز پرسش‌هایی در این باره مطرح بود».

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: «خداوند از علما پیمان گرفته است که در برابر خلافکاری ستمگران بایستند. هر عالمی که بتواند کاری از پیش ببرد، بر دیگران لازم است که قیام کنند و بر حجتی که حضرت علی‌(ع) قیام کردند، به پا خیزند و این یکی از دلایلی است که در زمان غیبت باید علما ولایت امری را قبول نمایند».

شایان ذکر است در هفتمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، از شماری از مهدی‌یاوران برتر با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

براساس این گزارش، «آیت‌الله علم‌الهدی»، امام جمعة مشهد، «حجت‌الاسلام مصلحی»، وزیر اطلاعات، «حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم»، قائم مقام رسانة ملی و «حجت‌الاسلام کلباسی»، مدیر مرکز تخصصی مهدویت حوزة علمیة قم، از جمله افرادی بودند که در هفتمین همایش دکترین مهدویت با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از آنان به عنوان مهدی‌یاور برتر تجلیل شد.

«حجت‌الاسلام میرلوحی»، مدیر دانشگاه امام صادق(ع)، «دکتر قالیباف»، شهردار تهران و «سردار کوثری»، از دیگر افرادی بودند که در این همایش از آنها تجلیل شد.

در بخش نهادهای پژوهشی، دانشگاه عالی دفاع، در بخش کتاب حوزوی، «حجت‌الاسلام آیتی» و «حجت‌الاسلام نجارزادگان»، در بخش کتب دانشگاهی، «مهدوی گودرزی»، در بخش مقالات خارجی، «حسنیعلی حکیم» و «هدی صالح» به عنوان مهدی‌یاور برتر تجلیل شدند.

همچنین در بخش مقالات داخلی، «علی‌ میرزا محمدی» و «فرح رامین»، در بخش حوزة رسانه‌های تصویری، «حجت‌الاسلام رضایی»، در بخش حوزه‌های خبری، نمایندة حوزه‌نیوز، «حجت‌الاسلام مولایی»، در حوزة بلاگ‌های مهدوی، «حجت‌الاسلام عمران» و «مسلم ناصری»، سردبیر ماه‌نامة ویژة کودکان ماهک و در بخش رسانه‌های مهدی‌یاور، «عباس منجمی گیلانی» به عنوان مهدی‌یاور ممتاز مورد تقدیر قرار گرفتند.

در این مراسم همچنین ضمن قدردانی از خدمات «حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای»، دادستان کل کشور، «صفار هرندی»، «دکتر لنکرانی»، «دکتر فتاح»، «دکتر جهرمی»، از حجت‌الاسلام مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یاور راستین خط ولایت به صورت ویژه تجلیل به عمل آمد.

«حجت‌الاسلام زمانی» در اختتامیة همایش دکترین مهدویت، از امام راحل و مقام معظم رهبری به عنوان پرچمداران دکترین مهدویت یاد کرد و برگزاری این همایش را گامی مهم برای ترویج و تبیین فرهنگ مهدویت دانست.

وی، با بیان این که ریشة دکترین مهدویت را باید در فلسفة خلقت بشر جست‌وجو کرد، آیندة تاریخ انسان‌ها را روشن توصیف نمود و گفت: «حکومت جهانی صالحان، افق روشن آیندة انسان است و با ظهور امام عصر(عج)، وعدة الهی محقق و صالحان حاکم خواهند شد».

ایشان، با بیان این که این جرقه، زمینة بیداری را در کشورهای مختلف ایجاد کرده است، تصریح کرد: «این هدیة بزرگ انقلاب اسلامی به انسان‌ها و دین‌داران عالم و طالبان حکومت‌های مردمی بود».

«حجت‌الاسلام قنبری»، دبیر یکی از چهار کمیسیون هفتمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، با ارائه گزارشی از این کمیسیون، گفت: «دوازده مقاله به زبان فارسی، هفت مقاله به زبان انگلیسی و یک مقاله به زبان عربی در این کمیسیون ارائه شد و شرکت‌کنندگان مباحث خود را فعالانه مطرح کردند».

وی، با بیان این که در این کمیسیون، فلسفة رسانه با دو رویکرد محتوامحور و فناورمحور مورد بحث و بررسی قرار گرفت، افزود: «اگر بخواهیم رویکرد اسلام را برای رسانه مطرح کنیم، رسانه، تکنولوژی سکولار نیست، بلکه دانش و قابلیت‌محور و دانش‌محور می‌باشد».

«هانس اوکو»، اندیشمند سوئدی، در نشست تخصصی هفتمین همایش دکترین مهدویت ابراز داشت: »وقتی ما وضعیت جهان را می‌بینیم، انتظار برای مهدی(عج)، ابراز امید برای بهبود وضعیت است».

وی، با بیان این که در باور مسیحیت، حضرت مسیح(ع) عامل نجات جهانیان خواهد بود، اعتقاد به موعود را ایده‌ای جهانی خواند و گفت: «ما می‌بینیم فقر و بحران در جهان رو به گسترش است و معتقدیم باید موعودی بیاید و این وضعیت را سر و سامان دهد».

ایشان اعتقاد به مصلح جهانی را ایده‌ای ‌جهانی خواند و تصریح کرد: «ما به دکترین‌هایی مراجعه می‌کنیم که در باورهای مختلف وجود دارد و بعضی از اینها به راحتی قابل تعریف و تبیین نیستند».

«علی حاج‌محمدی»، از پژوهشگران دانشگاه، در نشست تخصصی همایش دکترین مهدویت به ارائه مقالة خود با موضوع ارزش‌های خبری در حاکمیت موعود پرداخت.

پژوهشگر علوم اسلامی تأکید کرد: «اگر رسانه‌های جمعی می‌خواهند تأثیرگذار باشند و ارزش‌های اسلامی و دینی را نشر و انتقال دهند، باید از نیروهای متخصص و متعهد استفاده کنند».

«رجبعلی عاشوریان» با ارائه مقاله‌ای با عنوان بررسی نقش رسانه‌ها در ترویج فرهنگ در یکی از کمیسیون‌های همایش دکترین مهدویت، اظهار داشت: «امروزه، رسانه‌ها تأثیر بسیاری دارند و دولت‌ها نیز به خوبی از این ابزار به منظور پیشبرد اهدافشان استفاده می‌کنند».

آقای عاشوریان اضافه کرد: «نظارت بر رسانه‌ها می‌تواند از هرج و مرج رسانه‌ها جلوگیری کند تا شاهد ترویج مباحث ضدارزشی در آن نباشیم».

«نادر طالب‌زاده» در دومین روز از همایش دکترین مهدویت، ایدئولوژی جمهوری اسلامی ایران را با دیگر کشورهای اسلامی متفاوت دانست.

وی، با بیان این که ایدئولوژی اعتقاد به آخرالزمانی و موعود، جمهوری اسلامی ایران را متفاوت کرده است، گفت: «امروزه، امریکا و غرب به دنبال مهار دیدگاه آخرالزمانی جمهوری اسلامی ایران هستند».

«حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ابوترابی» نیز در سخنانی در اختتامیة هفتمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، گفت: «رسانه‌های جمعی اگر می‌خواهند به رسالت خود به منظور فراهم کردن زمینة ظهور عمل کنند، باید پیش از هر چیز، خود را به اخلاق و فضایل آراسته نمایند».

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: «اگر پیام انقلاب اسلامی به ملت لبنان، پیام سلامت و نور نبود، اکنون این کشور به پایگاه موحدین هوشمند عالم و عرصة قدرت‌نمایی مقاومت اسلامی تبدیل نمی‌شد».

شایان ذکر است چهار کمیسیون در هفتمین همایش دکترین مهدویت، راهبردها و راهکارهای رسانة زمینه‌ساز در عرصة مهدویت را مورد بررسی و واکاوی قرار دادند و اندیشمندان کشورهای مختلف دیدگاه‌های خود را در این باره تبیین کردند.

«سرلشکر فیروزآبادی» نیز در این همایش، با بیان این که فرهنگ و ادبیات مقاومت و جهاد، فرهنگ منجی‌باوری است، خاطرنشان کرد: «مقاومتی که امروزه در ملت‌ها ایجاد شده، بر ضد ظلم، بی‌عدالتی، امریکا و افکار غرب‌گرایانه و حرکتی منجی‌باورانه است».

وی تأکید کرد: «من از حوزویان مراجع و علما سپاس‌گزارم که فرصتی ایجاد کرده‌اند تا دکترین مهدویت، هر ساله، با حضور اندیشمندان و نخبگان جهان مطرح شود و دل‌های مشتاق مهدی(عج) و عدالت و محبت و آزادی بشر با رهبری منجی عدالت‌گستر الهی را فرهنگ‌سازی کنند».

«دكتر سيدرضي موسوي گيلاني»، در سخناني، با اشاره به گزارشي از مقالات ارائه‌شده در كميسيون يك، اظهار داشت: «در اين كميسيون، هجده مقاله به زبان‌هاي فارسي، انگليسي و عربي از انگليس، ژاپن، الجزاير و... ارائه شد».

ایشان، با بيان اين كه امروزه در ادبيات و هنر غرب، وقتي آخرالزمان گفته مي‌شود، اين مطلب به گونه‌اي مضطرب و پرتنش نمايش داده مي‌شود، خاطرنشان كرد: «در اين ادبيات غربي، احساس نابودي دنيا به مخاطب القا می‌گردد و همه بايد برای حذف اين تلقي بکوشند».

همچنین، «حسین عمید»، در اختتامیة همایش گزارشی از مقالات فرستاده‌شده به این کمیسیون ارائه کرد.

وی بیان داشت: «فراخوان مقاله برای تمام استادان رسانه فرستاده شده بود. ۳۵مقاله به دبیرخانة همایش رسید از ۲۴مقاله پذیرفته و هجده مقاله نیز در کمیسیون ارائه و مطرح شد.

«حجت‌الاسلام موسوی‌نسب»، با اشاره به رشد ارائه مقالات تخصصی و کاهش شدید مقالات غیرمرتبط با موضوع همایش، از نکات مهم همایش هفتم خبر داد و بر انتخاب تخصصی آنها تأکید کرد.

مسئول دبیرخانة همایش دکترین مهدویت، با اشاره به ارسال فراخوان به مراکز علمی و پژوهشگران داخلی و خارجی، برای آغاز روند جذب مقالات به همایش هفتم، از ارسال ۱۸۰مقاله به دبیرخانة همایش در مدت فراخوان خبر داد.

حجت‌الاسلام موسوی‌نسب ادامه داد: «از بدو تصویب فراخوان، فعالیت برای ترجمة آن به عربی، انگلیسی و فرانسوی آغاز شد و در اسرع وقت، فراخوان پنج زبانه به منظور ارسال به شخصیت‌ها و مراکز علمی و دانشگاهی مهیا گردید».


٠٨:٣٧ - 1390/04/28    /    شماره : ٧٧٧٤    /    تعداد نمایش : ٥٧٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

کلیه حقوق برای دانشگاه مجازی المصطفی(ص) محفوظ است.